Arama sonuçları

Özel okul en fazla ne kadar indirim yapabilecek?

 Özel okul en fazla ne kadar indirim yapabilecek?

Özel okul en fazla ne kadar indirim yapabilecek? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde özel okullardaki “indirim oranları” ile ilgili madde velilerin kafasını karıştırdı. Çünkü bu maddede özel okulların öğrenim ücretlerinde en fazla yüzde 50 indirim yapabileceklerine ilişkin bir düzenleme yer alıyor.

20 Haziran 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmelik yalnızca belediyelerin sosyal etkinlik merkezlerine ilişkin düzenlemeleri içermiyor. Bu yönetmelikte aynı zamanda özel okullar ile ilgili maddeler de yer alıyor. 

ÖZEL OKUL EN FAZLA NE KADAR İNDİRİM YAPACAK

İşte yönetmelikte bu maddelerden biri özellikle çocuklarını burslu olarak özel okullarda okutmak isteyen velilerin kafasını da karıştırmış durumda. 2018-2019 öğretim yılından itibaren geçerli olacak maddede şöyle deniliyor: 

Aynı Yönetmeliğin 54 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin birinci cümlesinde yer alan “tespit edilerek” ibaresi “Türk Lirası olarak tespit edilir,” ibaresi şeklinde değiştirilmiş ve ikinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir. “Yapılacak indirim oranı ilan edilen eğitim ücretinin yüzde 50 sinden fazla olamaz.” 54 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan indirim oranı şartı 2018-2019 öğretim yılı ve sonrası kayıtları için geçerli olmak üzere uygulanır. “

BURSLU ÖĞRENCİLER ETKİLENİR Mİ?

Peki bu düzenleme burslu öğrencileri kapsar mı ve onlar için de yüzde 50 oranı geçerli olur mu? Bu sorumuzu Türkiye Özel Okullar Derneği eski Başkanı Cem Gülan’a sorduk. İşte Gülan’ın yanıtı: 

“ Bu düzenleme yalnızca öğrenim ücretlerinde yapılacak indirimleri kapsıyor. Örneğin okulun yıllık öğrenim ücreti 40 bin TL ise okul yalnızca 20 bin TL yani yüzde 50 indirim yapabilir. Birçok okul öğrencilerine başta TEOG puanları olmak üzere başarı bursları veriyor. Bu burslar da yüzde 100’e varabiliyor. Bu burslar devam edecek. İndirim ile ilgili sınırlama yalnızca öğrenim ücretini kapsıyor, bursları değil.”

ÖZEL OKULLARA NAKİLLER NE ZAMAN YAPILACAK?

Bu arada yönetmelikte özel okullarda da nakillerle ilgili şu düzenleme yer aldı: 

Özel okullarda nakil ve geçiş başvurusu, birinci ve ikinci dönemin son üç haftası ile e-Okul sisteminde dönem ve sınıf atlatma süresi hariç olmak üzere veli tarafından öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne dilekçe ile yapılır. Başvuru, öğrencinin nakil şartlarını taşıması hâlinde naklen gidilmek istenilen okul müdürlüğüne e-Okul sistemi üzerinden iletilir. Onay veya ret işlemi nakil istenilen okul müdürlüğünce e-Okul sistemi üzerinden zamana bağlı kalmaksızın yapılır.”

21-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş