Arama sonuçları

Özel yetenekte kontenjanın yüzde 10’u engellilere

Özel yetenekte kontenjanın yüzde 10’u engellilere

Özel yetenekte kontenjanlarının yüzde 10’u engellilere ayrılacak. YÖK, Yükseköğretim Genel Kurul Toplantısı'nda sadece özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlar için geçerli olmak üzere, Yükseköğretim Kurulu tarafından uygun görüldüğü takdirde ilgili yılın ÖSYS Kılavuzunda yayımlanan programların kontenjanının 10'unun engelli öğrenciler için ayrılmasına karar verildiğini duyurdu. 

KONTENJANI 10’UN ALTINDA OLAN PROGRAMLAR

YÖK açıklamasına göre ayrıca kontenjanı 10'un altında olan programlar için başvuru olması durumunda kılavuzda yayımlanan kontenjana ek olarak 1 engelli öğrenci kontenjanı ayrılacak. Özel yetenek sınavını kazanan ancak engelli öğrenciler için ayrılan kontenjana yerleşemeyen adaylar, engelli kontenjanı için yedek öğrenci olarak belirlenecek. İlgili programa başvuran engelli öğrenci kontenjanının ayrılan kontenjandan fazla olması durumunda, özel yetenek sınavını kazanan ancak ayrılan kontenjana yerleşemeyen adayların, ÖSYS Puanı değerlendirmeye katılan diğer öğrenciler ile birlikte ÖSYS puanlaması dahil edilerek değerlendirmeye tabi tutulacak. İlgili programda engelliler için ayrılan kontenjanın dolmaması halinde, bu kontenjanın diğer öğrenciler için ayrılan kontenjana eklenebilecek. 

ÜNİVERSİTELERDE 'ENGELSİZ ÜNİVERSİTE ÖDÜLLERİ' YARIŞI

Üniversitelerde engelli öğrenciler için yapılan iyileştirme çalışmalarını teşvik etmek üzere YÖK tarafından Engelsiz Üniversite Ödülleri kapsamında Engelsiz Fakülte ve Engelsiz Kampus Bayrakları ile Engelsiz Program Nişanları verileceği duyurulmuştu.

YÖK'ten edinilen bilgilere göre bu ödüller için üniversitelerden çok sayıda başvuru alındı. Başvuru sürecinde 46 üniversiteden toplam 386 adet başvuru yapıldı. YÖK yetkilileri bu yoğun ilgiden duydukları memnuniyeti belirtirken, ödüllerin yapılacak değerlendirmeler sonrasında Mayıs ayında düzenlenecek törenle sahiplerini bulacağını ifade etti.

30-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş