Arama sonuçları

Pamuk ve Sancar İÜ’ye puan getirmeye devam edecek

Pamuk ve Sancar İÜ’ye puan getirmeye devam edecek

Pamuk ve Sancar İÜ’ye puan getirmeye devam edecek. Bölünecek 13 üniversite arasında tarihi 1453 yılına dayanan İstanbul Üniversitesi de yer alıyor. Bu üniversitenin iki Nobelli mezunu ise üniversite sıralamalarında İstanbul Üniversitesi’ne ek puan getirmeye devam edecek. 

Gazete Habertürk’ün bugün manşetten duyurduğu Pervin Kaplan imzalı “Verilmiş Nobel’i varmış” başlıklı haberde üniversitelerin bölünmesini öngören yasa tasarısında yapılan değişiklikler yer aldı. 

İşte bu haber: 

Üniversitenin iki tıp fakültesinden Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni yeni kurulacak ve adı İbn-i Sina'dan İstanbul Üniversitesi (Cerrahpaşa) olarak değiştirilen yeni üniversiteye verilecek.
Bu yeni üniversiteye Cerrahpaşa'nın yanı sıra Florence Nightingale Hemşirelik, Hasan Ali Yücel Eğitim, Orman, Sağlık Bilimleri, Spor Bilimleri, Veteriner, Mühendislik fakültelerini verilecek. Ayrıca Diş Hekimliği ve Eczacılık fakülteleri yeni oluşturulacak. Bu fakültelerde öğrenim gören lisansüstü öğrencileri de İstanbul Üniversitesi (Cerrahpaşa) Lisansüstü Eğitim Enstitüsüne bu eğitim öğretim dönemi sonrasından geçerli olmak üzere aktarılacak.

PAMUK VE SANCAR İÜ’YE PUAN GETİRMEYE DEVAM EDECEK

 

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda, 4'ü vakıf olmak üzere 20 yeni üniversite kurulmasını öngören 3 üniversitenin daha eklenmesiyle bölünecek üniversite sayısını da 13'e çıkaran tasarı kabul edildi. Bu tasarıda önemli değişiklikler de yapıldı.

 

İLETİŞİM FAKÜLTESİ TASARIDAN ÇIKARILDI

 

Bunlardan biri İstanbul Üniversitesi'nde oldu. Bölünerek kurulacak üniversitenin adı İbn-i Sina'dan İstanbul Üniversitesi (Cerrahpaşa) olarak değiştirilirken, bölünecek üniversiteye verilecek fakülteler arasında yer alan İletişim Fakültesi çıkarıldı.

 


İKİ NOBEL'DE İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDE KALDI

 


İletişim Fakültesi'nin bünyesinde kalmasıyla İstanbul Üniversitesi'nin Nobel "şansının" da iki mezunu ile devam etmesi garantilenmiş oldu. Nobel ödüllü mezunları Orhan Pamuk ile Prof. Dr. Aziz Sancar sayesinde İÜ, dünyanın en prestijli üniversite sıralaması Çin Shanghai JiaoTong Üniversitesi'nin 2003'ten bu yana yaptığı Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması'nda (Academic Ranking of World Universities - ARWU) yaklaşık 37 puan alacak. Ancak 401-500 bandındaki yerine bölünmeden sonra da koruyabilecek mi belli değil.

 

NOBEL ÖDÜLLERİ DEĞERLENDİRME İÇİN YETERLİ OLACAK

Nobel ödüllü mezun ve akademisyen, Fields Madalyası, yılda bin yayın şartı, en fazla atıf alanlar listesine giren akademisyen sayısı, Nature veya Science dergilerinde çıkan makale sayısı, SCI ve SSCI endekslerince taranan makale sayısı ve kişi başına düşen makale sayısına göre sıralama yapan ARWU, "ağır kriterleri" yüzünden çok eleştiriliyor olsa da bugün de dünyanın en saygın üniversite sıralaması kabul ediliyor. Üniversitelerin değerlendirmeye alınabilmesinin koşulu olan "bin yayın şartı" ise eğer Nobel ödüllü mezunu ya da çalışanı varsa dikkate alınmıyor. Yani İÜ'nün bin yayın şartını yerine getirmesine gerek kalmıyor. 

401-500 BANDINDA YER ALIYOR

İstanbul Üniversitesi 2004-2006 yıllarında dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasından düştü. Ama 2007 yılından bu yana da tekrar en iyiler ligine çıktı. İÜ'nün şanslarından biri iki tıp fakültesine sahip olması. Çünkü en fazla bilimsel yayınlar tıp alanında yapılıyor. 
Üniversitenin ikinci şansı ise mezunu Orhan Pamuk oldu. 2006 yılında İletişim Fakültesi mezunu Pamuk'un Nobel Edebiyat ödülü almasıyla bir sonraki yıl İÜ tekrar en iyi 500 arasında yer aldı Çünkü sıralamada Nobel ödüllü mezunu olduğu için "ek puan"aldı. Üniversite mezunu olduğu için Pamuk'tan her yıl da ortalama 18.6 puan kazanıyor. 

SANCAR İKİNCİ PUANI GETİRDİ

Pamuk gibi üniversitenin bir başka şansı da 2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar. Çünkü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Sancar da Pamuk gibi üniversiteye her yıl ek puan getirecek. Böylece 2 Nobelli mezunu sayesinde her yıl yaklaşık 27 puan almaya da devam edecek. Bu mezunları ise İstanbul Üniversitesi'ni sıralamalarda bir adım öne geçirecek. 

 

 

27-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş