Arama sonuçları

Sosyal ve coğrafya öğretmenleri bekleyecek

Sosyal ve coğrafya öğretmenleri bekleyecek

15 Eylül'de yapılacak 37 bin öğretmen ataması için başvurular bugün başlıyor ve 10 Eylül’de bitecek. Ancak 1309 öğretmen atanmak için "yargı" kararını bekleyecek.
Neden mi; çünkü KPSS'de Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'nde (ÖABT) yer alan soruların hatalı olduğu için iptali istemiyle açılan davalar henüz sonuçlanmadığı için bu öğretmenlerin puanları daha hesaplanmadı.
Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz 12 Temmuz'da yapılan "bol hatalı" ÖABT sonuçlarını ÖSYM 28 Temmuz'da açıklandı. 12 soru hatalı olduğu için iptal edildi. KPSS'de 3 sorunun da yanıtı "hatalı" verildiği için düzeltildi. Puanlar bu iptal ve düzeltmelere göre açıklanırken coğrafya ve sosyal bilgiler öğretmenlerinin puanları hesaplanmadı. Çünkü eğitim sendikaları bu iki testte yer alan 4 sorunun hatalı olduğunu söyleyerek, yürütmeyi durdurma istemiyle yargıya gitti. Henüz bu sorularla ilgili yargı kararı çıkmadığı için bu iki alanın öğretmenleri atanmak için başvuru yapamıyor.

YA VAZGEÇİLİRSE ENDİŞžESİ VAR
37 bin öğretmen arasında ilk atama için sosyal bilgiler öğretmenliğine 988, coğrafya öğretmenliğine ise 321 kadro ayrılmış durumda. İki alanın öğretmenleri endişeli. Hem yargı kararının geciktiği için hem de kendi branşlarında atama yapılmasından vazgeçilme olasılığının gündeme gelmesinden çekiniyor.
Ancak dün görüştüğümüz Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri başvuruları şu anda alınmıyor olsa da bu iki branşın öğretmenlerinin yargı kararının ardından puanlarının hesaplanacağını ve atamalarının da yapılacağını söylüyor.

ÖОRETMEN İKİNCİ İL DIޞI VE İÇİ ATAMA İSTİYOR

Rotasyon uygulamasının iptal edilmesinin ardından öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı'ndan beklentisi ikinci il içi ve il dışı tayin hakkı tanıması. "Zorunlu tayin" edilmemek için iptal edilen rotasyonun uygulanacağı tarihten önce kendi istedikleriyle yer değiştirdiklerini anlatan öğretmenler, "Öğretmen hem boş yere tayin istemek zorunda kaldığı gibi on binlercesi de ailesinin yanına gidemedi. Bakanlık 'takvim uyarsa yaparız' dedi. Okulların açılması 28 Eylül'e ertelendiğine göre ortada takvim sıkıntısı kalmadı. Bize ikinci il içi ve dışı yer değiştirme hakkı verilsin" diyor.

Bu yazı Habertürk Gazetesi’nde Pervin Kaplan’ın köşe yazısı olarak yayımlanmıştır

Fotoğraf: Yaşar Üniversitesi

03-09-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş