Arama sonuçları

Tüm öğretmenler Alan Sınavı'na girecek

Tüm öğretmenler Alan Sınavı'na girecek

Yeni hükümet kurulduğunda öğretmenlerin tümünü ilgilendirecek değişiklikler de gündeme gelecek. Bunların başında ise bugün 16 dalda yapılan Öğretmenlik Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'nin (ÖABT) tüm öğretmenler için zorunlu olması var.

Ak Parti seçim beyannamesinde eğitim ile ilgili vaatler arasında öğretmenleri yakından ilgilendirecek değişiklikler de bulunuyor. Öğretmen adayları atanabilmek için 2013 yılından itibaren Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) dışında aralarında Türkçe ve sınıf öğretmenlikleri branşlarının da yer aldığı 16 dalda Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) adını taşıyan bir başka sınava daha girmek zorunda. İşte bu alan bilgisi sınavı bundan sonra sadece 16 daldaki öğretmenleri değil, tüm öğretmenleri ilgilendirecek. Çünkü tüm öğretmenlerin zorunlu olarak bu sınava girmeleri gündeme gelecek.

Öğretmen yetiştirme ve eğitimi yönetimi alanlarında önemli değişimler beyannameye paralel olarak hükümet kurulduktan sonra yaşama geçecek.

İşte öğretmenleri yakından ilgilendirecek ve yapılması planlanan bazı değişikliklerden satır başları:

ULUSAL ÖОRETMEN STRATEJİ BELGESİ: Öğretmen Genel ve Alan Yeterliliklerini belirleyerek bu yeterliliklerle ilişkilendirilmiş 

Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi hazırlanıp, yürürlüğe konacak.

FORMASYON KARARI: Eğitim fakülteleri ile diğer öğretmen adayı yetiştirilen yükseköğretim kurumlarının ve formasyon programları, öğrenci kontenjanları, öğretmen ihtiyaç analiz ve projeksiyonlarını dikkate alınarak belirlenecek.

ÖОRETMEN AKADEMİSİ: Öğretmenlerin bilgi ve becerilerini güncellemelerini sağlayacak "Öğretmen Akademisi" sistemini başlatılacak. Milli Eğitim Bakanlığı bununla ilgili çalışmaya başladı ve şubat atamalarına yetiştirmeyi planlıyor. Bu akademide öğretmenlerin atandıkları bölgenin kültür ve değerlerini öğrenmeleri, Kürtçe ya da Lazca günlük konuşma yapabilecek kadar dil öğrenmeleri Akademi'de alınacak eğitimlerden bazıları.

EОİTİM FAKÜLTELERİNE DÜZENLEME: Eğitim fakülteleri, milli eğitim sistemindeki yeni yapılanmaya göre bölüm, anabilim dalı ve öğretmenlik genel ve alan yeterlilikleri ile ilişkilendirilmiş bir şekilde yeniden yapılandırılacak. Fakültelerin müfredatı yenilenecek.

MEZUNLARA ÇİFT VE YAN DAL: Eğitim fakültesi öğrenci veya mezunları için eğitim fakültesi dışındaki fakültelerde çift ana dal veya yan dal yapma imkanı verilecek.

HERKESE SINAV: Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda bütün alanlardaki öğretmen adayları için alan sınavı yapılacak.

ޞUBAT'TA ÖОRETMEN ALINACAK: ޞubat döneminde öğretmen alımı yapacak şekilde gerekli düzenlemeler yapılacak.

Fotoğraf: İTÜ Vakfı Okulları

17-11-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş