Arama sonuçları

Üniversitelere: Ombudsman Kulüpleri kurun

Üniversitelere: Ombudsman Kulüpleri kurun

Üniversitelere: Ombudsman Kulüpleri kurun. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, üniversitelerde ombusmanlık kulüpleri kurdurmak için harekete geçtiklerini belirtti. Malkoç, "Gayemiz şu, üniversite öğrencileri arasında hakkı, hukukun üstünlüğünü ve adalet duygusunu yaygınlaştırmak." dedi. 

 

ÜNİVERSİTELERE: OMBUDSMAN KULÜPLERİ KURUN

Malkoç, KDK'nin halkın hak arama kültürünü yaygınlaştırmak, kamu hizmetleri kalitesini arttırmak, hukukun üstünlüğü konusunda duyarlılığı temin etmek ve idarenin denetlenerek şeffaflığına katkıda bulunmak amacıyla kurulduğunu söyledi.

GENÇLERE YÖNELİK İKİ PROJE

Malkoç, gençlere yönelik iki proje gerçekleştireceklerini belirtti. Malkoç, bunlardan birinin, lise öğrencileri için  hak, hakkaniyet, kamu hizmetleri konusunda düzenlenen resim ve kompozisyon yarışması olduğunu anlattı.  

Malkoç, ülkenin geleceği gençlerin, hak ve hukukun ilerlemesine katkıda bulunacağına işaret ederek, diğer projelerinin ise üniversitelerde ombudsmanlık kulüpleri kurmak olduğunu dile getirdi.

KULÜPLERİ KURMAK İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Türkiye'de 205 üniversitede ombudsmanlık kulüpleri kurdurmak için çalışmalara başladıklarını bildiren Malkoç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaklaşık 30 üniversitede ise bu kulüpler kuruldu. Gayemiz şu, üniversite öğrencileri arasında hakkı, hukukun üstünlüğünü ve adalet duygusunu yaygınlaştırmak. Ombudsmanlık kulübü kurmuş 30'a yakın üniversitemizin hocaları ve kulüplerin öğrencileri 15 ve 16 Ekim'de Ankara'ya gelecekler, onlara Ankara'yı gezdireceğiz. Ombudsmanlıkla ilgili onları bilgilendireceğiz. Ayrıca üniversitelerinde ombudsmanlıkla ilgili hangi faaliyetlerde bulunacaklarını detaylı anlatacağız. Güzel bir çalışma, farklı bir konu. Umut ediyorum ki Türkiye'de demokrasinin, hukukun üstünlüğünün kökleşmesi ve hakkaniyetin yerleşmesi için duyarlı gençler yetiştirmiş olacağız."

Gençlere, ombudsmanlık kurumunun çalışma prensipleri, sorunları idareden yardım alarak çözmeyi öğreteceklerini söyleyen Malkoç, bütün üniversite öğrencilerinin bu kulüplere katılmasını istediklerini vurguladı.

 

12-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş