Arama sonuçları

Yabancı özel liseler: Kayıtlar ‘yaş'a göre, ‘kura’ çekecek okul da var

Yabancı özel liseler: Kayıtlar ‘yaş'a göre, ‘kura’ çekecek okul da var

Yabancı özel liseler: Kayıtlar ‘yaşa’ göre, ‘kura’ çekecek okul da var. Yabancı özel liselerde ilk ön kayıt dönemi bitti. Kesin kayıt hakkı kazanan eşit puanlı öğrencilerin sıralaması yaşa göre belirlendi. Kura çekecek okullar da var.

3 kez ön kayıt kesin kayıt ardından da serbest kayıt dönemine geçecek aralarında Amerikan, İtalyan, Fransız ve Alman liselerinin olduğu yabancı özel liseler ilk kayıt dönemini tamamdı. Okullar asil ve yedek listelerini açıkladı.

Ancak listelerde aynı puandaki yani eşit puanlı öğrencilerin sırasını belirleyen doğum tarihleri oldu. Aynı puandaki öğrencilerden yaşı küçük olanlar sıralamada öne geçti. Bazı okullar son kontenjanda eğer puanı ve doğum tarihi eşit iki öğrenci varsa onlar için ek kontenjan açacaklarını söylerken, bazıları da kura çekecek.

YABANCI ÖZEL LİSELER: KAYITLAR ‘YAŞ’ A GÖRE, KURA ÇEKECEK OKUL DA VAR

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanlarına göre öğrenci alan yabancı özel liselere kontenjanlarının 4-5 katı kadar ön kayıt yapıldı. Ancak liselerde aynı puanda birçok öğrenci oldu. Örneğin Amerikan Robert Lisesi’nde 111 erkek kontenjanına başvuran öğrencilerden 84’ü 500 tam puan, aynı kontenjana başvuran kızlarda da 48 öğrenci 500 tam puanda. Bu öğrenciler doğum tarihlerine göre sıralandı. Yine aynı puandaki 13 öğrenci de yaşa göre sıralandı.

Yine Saint Joseph Fransız Lisesi’nin 198 kişilik kontenjanına başvuran öğrencilerin de aynı puandaki 45’i yine doğum tarihlerine göre sıralandı.

Üsküdar Amerikan Lisesi için başvuran öğrencilerden 500 tam puan alan öğrencileri sıralama kriteri de yaşı küçük olan oldu. Yine aynı puandaki 38 çocuk da doğum tarihlerine göre kesin kayıt listesine girdi.

ALMAN KURA İLE ALACAK

 

Alman Lisesi’nde de 500 tam puanlı öğrenciler doğum tarihine göre sıralanırken, aynı puandaki 84 öğrenciden 62’si kesin kayıt listesine yaşı küçük oldukları için girerken, 22’si yedek listede kaldı. Diğer liseler gibi puan eşitliği durumunda yaşı küçük olana öncelik verirken, eşitlik bozulmadığı takdirde velilerin huzurunda kura çekecek.

Saint Joseph ise eğer 198 kontenjandan sonra bir çocuk sadece doğum tarihinden sonra açıkta kalırsa bu öğrenci ya da öğrenciler için ek kontenjan açacak.

NEDEN LGS PUANINDAN SONRA YAŞ

Yabancı özel liseler neden LGS puanından sonra kriter olarak okul notu değil de doğum tarihini kullandıkları sorusuna şu yanıtı veriyor: “Ön kayıt yapıldığında öğrenci TC numarasını veriyor ancak sadece bununla e-okula girip notlara bakma şansımız yok, göremiyoruz, iznimiz yok. Bu nedenle de seçenek olarak yaşça küçük olana öncelik vermek zorunda kalıyoruz.”

01-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş