Arama sonuçları

Yardımcı doçentlik kalkıyor, ‘doktor öğretim görevlisi’ geliyor

Yardımcı doçentlik kalkıyor, ‘doktor öğretim görevlisi’ geliyor

Yardımcı doçentlik kalkılor, 'doktor öğretim görevlisi7 geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek hafta meclise sevk edileceğini duyurduğu, YÖK tarafından geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) iletilen yardımcı doçentlik ve doçentlik sürecine ilişkin yasa teklifi önerisinin ayrıntıları belli oldu.

YARDIMCI DOÇENTLİK KALKIYOR, 'DOKTOR ÖĞRETİM GÖREVLİSİ' GELİYOR

YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre, doktoradan sonra doçentlikten önce zorunlu bir kademe olarak kabul edilmekte olan yardımcı doçentlik kaldırılacak ve doktorasını bitirenlerin doğrudan doçentliğe geçişi kolaylaştırılacak. "Doktor öğretim Görevlisi" kadrolarına doktor veya eşdeğer unvana sahip tüm adaylar başvurabilecek.

 

ÜCRETLERİ YARDIMCI DOÇENTLİKTEN FAZLA OLACAK

 

Öğretim üyeleri artık "doktor’", "doçent" ve "profesör" olarak tanımlanacak. Mevcut durumda yardımcı doçent kadrosunda bulunan öğretim üyelerine hak kaybı olmadan ihdas edilen "Doktor Öğretim Görevlisi" kadrosuna herhangi bir işlem ve şarta gerek duymaksızın geçirilecek. Ayrıca ihdas edilen bu kadronun aylık ücretleri, yardımcı doçent kadrosuna göre daha iyi olacak.

YÖK açıklamasına göre yasa tasarısının detayları şöyle:

 

ÖĞRETİM GÖREVLİSİNDEN FARKLI

 

Mevcut öğretim görevlileri öğretim üyesi statüsünde değil. ‘Doktor Öğretim Görevlisi’ ise öğretim üyesi statüsünde olacak. Dolayısıyla iki kadro birbirinden farklı. 

 

GEÇİŞ DAHA HIZLI OLACAK


Yardımcı doçentlik kadrosu 2547 sayılı kanun ile sisteme girdi. Akademinin kendi tabii ihtiyacı ve doğası sonucu değil, o günkü sorunlara pratik çözüm üretmeye yönelik olmak üzere icat edildi. Yükseköğretim Kanunu’ndaki “yardımcı doçentlik” kadrosu “doçentin yardımcısı” şeklindeki bir yanlış algı oluşturuyor. Bu gerçek ve dünyadaki gelişmiş yükseköğretim sistemlerinde aynı pozisyon için kullanılan ibarelerin anlamları dikkate alınarak, “Doktor Öğretim Görevlisi” kadrosu ihdas edildi. Bu düzenlemeyle doktora sonrasında öğretim üyeliğine geçiş sürecinin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi mümkün olabilecek. Doçentlik sürecinde aşağıdaki iyileşmelerde dikkate alındığında “Doktor Öğretim Görevlisi” kadrosunun geçici bir öğretim üyeliği kadrosu olması bekleniyor.

13-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş