Arama sonuçları

YÖK, yeni yasa tasarısı çalışmalarına başladı

YÖK, yeni yasa tasarısı çalışmalarına başladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Yükseköğretim Kanunu'na ilişkin tasarı çalışmalarını başlattığını açıkladı. 

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, kurulun, Anayasa tarafından yükseköğretimi planlamak, düzenlemek, yönetmek ve denetlemekten sorumlu olarak görevlendirildiği;
son yıllarda yükseköğretimdeki sayısal büyümenin, YÖK'e yeni sorumluluklar getirdiği ve sistemin pek çok alanında yurt içi ve dışındaki gelişmelere cevap verecek kuramsal ve kurumsal değişikliğin gerçekleştirilmesini gerekli kıldığı belirtildi.

Gelişmelerden kamuoyunun sürekli olarak haberdar edileceğinin ifade edildiği açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: "Yükseköğretimin dünyada küreselleşen yapıya büründü. Bu bağlamda Türkiye’nin de dahil olduğu, Avrupa yükseköğretim alanını da aşan, akademide evrensel ilkeleri gerçekleştirme arayışları kadar Avrupa yükseköğretiminde yaşanılan sorunların da bir sonucu olan Bologna süreci hatırlanmalıdır. Diğer taraftan kendi ulusal referans çerçevemizin, milli politikalarımızın, kapasite ve hedeflerimizin de dikkate alınması gerekmektedir. Bu yeniden yapılanma; çeşitlilik, performans değerlendirilmesi, rekabet, kalite güvencesi gibi evrensel kavramların oluşturduğu bir zeminde gerçekleşmelidir. Çok kısa bir zaman içerisinde öncelikle üniversitelerimizin rektörlerinin, daha sonra konunun diğer ilgili bütün taraflarının katkılarının teminine çalışılacak, şeffaflık ve katılımcılık ile bu süreç yürütülecektir.”

Fotoğraf: Boğaziçi Üniversitesi

25-12-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş