Arama sonuçları

'Yoksul çocuklar imam hatiplere gidecek'

'Yoksul çocuklar imam hatiplere gidecek'

'Yoksul çocuklar imam hatiplere gidecek.'  HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, TEOG yerine liselere geçişte uygulanacak yeni sistemi değerlendirdi. Kerestecioğlu, "Yeni sistemde amaç, yoksul, halk kesiminin çocuklarını imam hatip okullarına ve meslek liselerine yönlendirmek. Bundan başka bir şey yok" dedi. 

Kerestecioğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, mahkemelerin geçen hafta adeta milletvekillerine ceza vermek için çalıştığını, yargının ve yargılamaların siyasi olduğunu ileri sürdü. 

İş adamı Osman Kavala'nın, Gezi Parkı olayları, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 17-25 Aralık kumpasları ve 15 Temmuz darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında tutuklanmasına değinen Kerestecioğlu şöyle dedi: 

"Osman Kavala, demokrasi için bir söz söylemek isteyen herkese, Ergenekon ve Balyoz davalarında 'mağduruz' diyenlere de kapısını açmış, kendi mekanında basın toplantısı yapmalarına izin vermiş bir insandır. Onun tutuklanması, Türkiye'nin demokratlarına, entellektüellerine, insan hakları savunucularına verilen göz dağlarından birisidir. Bu dava da aynı vekillerimizin davası gibi siyasi ve talimatlı bir davadır." 

'YOKSUL ÇOCUKLAR İMAM HATİPLERE GİDECEK'

Geçen hafta yerli otomobil haberi ile "sarsıldıklarını" belirten Kerestecioğlu, yerli otomobil konusunun da bir seçim malzemesine ve popülist bir vaade dönüştüğünü ileri sürdü. TEOG yerine liselere geçişte uygulanacak yeni sisteme de değinen Kerestecioğlu, geçmiş dönemlerde milli eğitim bakanlığı yapan isimlerin sistem değişikliği taleplerine ilişkin açıklamalarını anımsattı. Kerestecioğlu, şöyle devam etti:

"Bir ülkenin eğitim bakanı dün, 'Yüzde 90'ı sınavsız bir şekilde okullara yerleştirilirken, yüzde 10 sınavla nitelikli okullara girecek.' dedi. Bu yaşıma geldim hayatımda boyunca eğitim sistemiyle ilgili birçok söz duymuşumdur ama 'nitelikli okul, niteliksiz okul' diye bir eğimi bakanının okulları ayırdığını ve açıkça bunu itiraf ettiğini gerçekten duymamıştım. Bu utanç verici bir şeydir. Yeni sistemde amaç, yoksul, halk kesiminin çocuklarını imam hatip okullarına ve meslek liselerine yönlendirmek. Bundan başka bir şey yok." 

SEÇİM ÖNCESİ İTTİFAK OLUR MU?

Bir gazetecinin, "Seçim öncesi ittifaklardan söz ediliyor. HDP olarak ne düşünüyorsunuz?" sorusuna Kerestecioğlu şu yanıtı verdi: "Tabii ki ittifaklar olacaktır. Bunların düşünülmesi, konuşulması gerekir ama şu anda en öncemli olan şey bu güvenliği sağlayabilmek. OHAL devam ederken aslında seçimden söz etmek çok afaki kalıyor. Demokrasi güçlerine düşen zaten her zaman birlikte davranmak, ittifak içerisinde olmaktır. Tabii ki bundan yanayız ama şu anda somut konuşmalardan ziyade ülkede o ortamı sağlayabilmek, OHAL'in kalkması gerekiyor." 

 

06-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş