Arama sonuçları

Devlette IB diploması veren tek lise var

Devlette IB diploması veren tek lise var

Sosyal bilimler liseleri, fen liseleri model alınarak kuruldu. İlk sosyal bilimler lisesi, 2003 yılında İstanbul Bahçelievler Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi adı ile açıldı. Lise aynı zamanda devlet okulları arasında da tek Uluslararası Bakalorya (International Bakalorya- IB) veren lise olma özelliği de taşıyor. Sosyal bilimler liselerinin sayısı 2024-2015 öğretim yılında 88'e ulaştı.

İşte sosyal bilimler liseleri ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

BU LİSELERDE HAZIRLIK SINIFI VAR MI?

Evet var. Tüm sosyal bilimler liseleri bir yıl hazırlık olmak üzere 5 yıl eğitim veriyor.

LİSELER KENDİLERİ SINAV YAPIYOR MU?

Hayır yapmıyor.

SOSYAL BİLİMLER LİSELERİNE NASIL GİRİLİR?

Sosyal bilimler liseleri Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) Yerleştirme Puanı ile öğrenci alıyor. 6 dersten yılda 12 kez yapılan TEOG sınav sonuçları bu liselere yapılacak yerleştirmelerde kullanılan puanının oluşmasında yüzde 70 etkili oluyor. 6., 7. ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının toplamı da Yeleştirme Puanı'nın (YEP) oluşmasında yüzde 30 katkı yapıyor.

OKULLARA KAYITLAR NASIL OLUYOR?

Sosyal bilimler liseleri için YEP'e göre tercih listesi hazırlamanız gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğrencilerin tercihlerini dikkate alarak, puan üstünlüğüne göre bu okullara yerleştirmeleri merkezi olarak yapıyor.

BU LİSELER ÖZEL DİPLOMA VERİYOR MU?

Sosyal bilimler liselerinden mezun olan öğrenciler lise diploması alıyor. Tek bir sosyal bilimler lisesi İstanbul'da bulunan Bahçelievler Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerine International Bakalorya (IB) programı sunuyor.

* Fotoğraf: MEB internet sitesi

01-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş