Arama sonuçları

15 binden fazla siber güvenlik uzmanı ihtiyacı var

15 binden fazla siber güvenlik uzmanı ihtiyacı var

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, dünyada dakikada 330 yeni siber tehdidin yani saniyede 5 yeni tehdidin ortaya çıktığını söyledi. İş Ekosistem Buluştayı Siber Güvenlik toplantısı öncesinde Atalay şu açıklamaları yaptı. 

TÜRKİYE'NİN YAZILIM MERKEZİ: HAVELSAN'ın Türkiye'nin en büyük yazılım merkezi olduğuna işaret eden Atalay, kritik tesis ve alanların güvenliği ile siber tehditlerin önlenmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi. Siber güvenlik konusunda yaptıkları çalışmalarda ticari kaygı taşımadıklarını anlatan Atalay, siber güvenlik konusuna, geri dönüşümünü düşünmeden, ülke ihtiyaçlarını dikkate alarak büyük para harcadıklarını kaydetti.

DÜNYADA 150 MİLYAR DOLARLIK PAZAR: Dünyada 150 milyar dolar olan siber güvenlik pazar büyüklüğüne dikkati çeken Atalay, Türkiye'de yaklaşık 300 milyon dolar olan siber güvenlik pazar büyüklüğünün yetersiz olduğunu ifade etti.

YÜZDE 97'Sİ YABANCI: Atalay, Türkiye'de siber güvenlik pazarının yüzde 97'sinin yabancı firmalar ve ürünlerden oluştuğunu, HAVELSAN'ın bunu değiştirmeye çalıştığını vurguladı.

15 BİNİN ÜZERİNDE UZMANA İHTİYAÇ VAR: Tehdit ve tehlikelerin çok hızlı büyüdüğünü dile getiren Atalay, siber güvenlik alanında Türkiye'nin 15 binin üzerinde uzmana ihtiyacı olduğunu ve bu ihtiyacın hızla kapatılması gerektiğini ifade etti.

HER 5 SANİYEDE BİR TEHDİT: Atalay, dünyada dakikada 330 yeni siber tehdidin yani saniyede 5 yeni tehdidin ortaya çıktığına belirterek, bununla baş etmenin olmazsa olmazının bu ürünleri yerli, milli olarak geliştirmek olduğunu bildirdi. 

10 YAŞINDAKİ ÇOCUK BİLE TEHDİT OLUŞTURUYOR: Siber güvenlik tehditlerini oluşturanların, sadece bu konuda eğitim almış uzman kişiler olmadığını vurgulayan Atalay, 10 yaşındaki bir çocuğun bile bu tür saldırıları gerçekleştirebileceğini belirtti.

İNSAN İHTİYACI ÖNEMLİ: Atalay, klasik güvenlik yaklaşımı ve anlaşıyla siber saldırılarla baş etmenin yeterli olmadığını dile getirerek, "Her şey insandan başlıyor. Bu işin bilincinde ve farkında olmalıyız. Siber güvenliğin üç ayağı; insan, teknoloji ve işin süreçleri. Burada teknoloji ve süreçleri yani alt yapıyı oluşturabilirsiniz ama insan en zayıf ve en önemli unsur. Bu konudaki eksiklik giderilmedikçe yapılan yatırımlar yetersiz kalacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

SİBER SALDIRI ALTINDA DEĞİLİZ: Türkiye'ye yönelik siber saldırıların, 15 Temmuz sonrasında yaklaşık 2.5 kat artışına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Atalay, son dönemlerde Türkiye'nin özel bir siber saldırı altında olmadığını söyledi. Atalay, "Ama Türkiye siber saldırılar konusunda dünyada hep ilk 10 ülke arasında yer alıyor" dedi.

Bu blog AA abonesidir

20-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş