Arama sonuçları

15 Temmuz 1'inci sınıftan itibaren müfredatta

15 Temmuz 1'inci sınıftan itibaren müfredatta

Geçtiğimiz cuma günü Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklandıktan sonra tartışmaları başlayan Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yeni müfredatı kamuoyunun gündeminden hiç düşmüyor. Kitaplardan Atatürk ile ilgili bilgilerin sınırlandığı, İnönü ünitesinin çıkarıldığı, Evrim Teorisi ile Charles Darwin'in yer bulamadığı, "cihat" konusuna yer verilen müfredat tartışılmaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı ise tek tek konu ve derslere bakarak, müfredatın eleştirilemeyeceği, bütününe bakmak gerektiğini söylüyor. 

ÜNİTELERİN İSİMLERİ DEĞİŞTİRİLDİ

İlkokullardaki hayat bilgisi ve ortaokullardaki sosyal bilgiler derslerinde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri yer alıyor. İlkokulda hayat bilgisi derslerinin adları değiştirildi. Ünite adları arasında "okulumuzda hayat", "evimizde hayat", "sağlıklı hayat", "güvenli hayat", "ülkemizde hayat", "doğada hayat" isimleri ünitelere verildi. Programa aile birliğine önem verme, bağımsızlık, dostluk, kültürel mirasa duyarlılık, vefalı olma, vicdanlı olma değerleri eklenirken, doğa sevgisi olarak daha önceki müfredatta yer alan doğal çevreye duyarlılık, yardımlaşma konuları da yardımseverlik olarak değiştirildi. 

15 TEMMUZ DEĞERLER EĞİTİMİ KAPSAMINDA İŞLENECEK

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, milli günler ve bayramlar başlığı altında hayat bilgisi derslerinde ilkokul 1'inci sınıftan itibaren işlenecek. Birinci sınıf düzeyinden itibaren "etkin vatandaşlık" konu başlığında yer alacak. Taslakta, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" ile ilgili konular, 6'ıncı sınıf sosyal bilgiler dersinde ayrı bir ünite olarak yer alırken, ilgili tüm derslerde de "değerler eğitimi" kapsamında yer alacak. 

LİSEDE FELSEFE DERSİNİN İÇİNE GİRDİ

Toplumsal hayatta demokrasinin önemi, örnek olaylardan yola çıkarak tartışılacak. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü konunun işlenmesi sırasında ele alınacak. 

15 Temmuz, liselerde felsefe derslerinde, "çağdaş felsefe" adı altında işlenecek. Öğrenciler, bu derslerde milli irade, hukuk devleti ve demokrasi bilinci çerçevesinde antidemokratik darbe girişimi karşısında 15 Temmuz 2016 da gösterilen halk direnişini değerlendiren özgün bir metin yazma çalışması yapacaklar. MEB tarafından 15 Temmuz etkinliklerinin okulların ilk haftasında tüm Türkiye genelinde yapılması planlanıyor. 

Bu blog AA abonesidir.

16-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş