Arama sonuçları

ABD'de üniversitede hem ders verin hem okuyun

ABD'de üniversitede hem ders verin hem okuyun

5 binden fazla yükseköğretim kurumunun bulunduğu ABD üniversitelerinde yüksek lisans yaparken aynı zamanda asistanlık yapma şansınız da bulunuyor. Böylece öğrenim ücretinizde indirim alabilir, ayda da 1500 dolara kadar maaş kazanabilirsiniz.

ABD üniversitelerinde nasıl yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz ile ilgili sorularımızı Kare Eğitim Yurtdışı Koordinatörü Olcay Erten yanıtladı.

HANGİ DİL SINAVLARINA GİRMEM GEREKİYOR?

Yüksek lisans için önce TOEFL veya IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan birisine girmelisiniz. TOEFL IBT’den 79-100, IELTS’den ise 6.5-7.0 arası bir puan almalısınız. Bunun dışında hemen hemen bütün üniversiteler, Amerikalı öğrencilerden istedikleri gibi sizden de başvuru yaptığınız bölüme göre GMAT ya da GRE sınavlarından birine girmiş olmanızı talep eder.

İŞžLETME OKUMAK İSTİYORUM HANGİ SINAVA GİRMELİYİM?

İşletme ve buna benzer bölümler için girilecek olan sınav GMAT. Mühendislik, psikoloji, iletişim gibi işletme dışında kalan tüm diğer bölümler için istenen sınav sonuçu ise GRE.  Ancak  üniversitelerde bu iki sınava girmeden de başvuru yapabileceğiniz bölümler olacaktır. Bu bölümler arasında, Hukuk, liderlik, uluslararası ilişkiler gibi bölümleri sayabiliriz.

HUKUKTA YÜKSEK LİSANS İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR?

Hhukuk gibi alanlarda master yapacaksanız GMAT yada GRE sınavlarına girmenize gerek yok. Master başvurularında sahip olduğunuz iş tecrübesi, akademik başarı, kuvvetli referans mektupları ve niyet mektupları kabullerde önemli rol oynar.

MBA YAPMAK İÇİN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM?

Özellikle MBA programına başvuru yapan adayların ortalama 3-5 sene iş tecrübesine sahip olması beklenir. Elbette yeni mezunların başvurabileceği işletme master programları da var. 

OKURKEN ÇALIޞMA ޞANSIM VAR MI?

ABD’de master eğitimine kabul edilmiş öğrenciler Teaching (Öğretim) ya da Research (Araştırma) Assistanship (Asistanlığı) için başvuru yapabilirler.  Akademik başarı ve sınavlardan alınan skorların önemli rol oynadığı bu asistanlık başvurularında şanslı olan öğrenciler hem yabancı öğrencilerin ödemekle yükümlü olduğu “out-of-state tuition” denen yükseköğrenim ücretleri yerine Amerikan vatandaşlarının ödediği “in-state tuition” olarak adlandırılan indirimli ücretlerden yararlanma hakkına sahip olurlar. Üstelik asistanlık hizmetinin karşılığında ayda bin ile bin 500 ABD Doları arasında değişen oranlarda maaş alabilirler.

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş