Arama sonuçları

Akdeniz Üniversitesinin ilk Çinli mezunu

Akdeniz Üniversitesinin ilk Çinli mezunu

 

Akdeniz Üniversitesinin ilk Çinli mezunu. Üniversite eğitimine hazırlanırken burs kazanıp Türkiye'ye gelen 23 yaşındaki Janglong Liu, 5 yıllık eğitimini tamamlayarak Akdeniz Üniversitesinin ilk Çinli mezunu oldu

Çin'in Şandon kentinde muhasebeci bir çiftin tek çocuğu olan Jianlong Liu, lise eğitimini tamamladıktan sonra üniversiteye hazırlanırken annesinin yönlendirmesiyle yurt dışı burslarını araştırmaya başladı.

Bu sırada annesinin çalıştığı zeytinyağı şirketinin ticaret yaptığı Türkiye hakkında güzel sözler duyan Liu, eğitimini ülkesinden binlerce kilometre uzaktaki Türkiye'de yapmaya karar verdi. 

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİNİN İLK ÇİNLİ MEZUNU

Burs kazanarak Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümüne kayıt olan Liu, 5 yıllık eğitimini başarıyla bitirerek Akdeniz Üniversitesinin ilk Çinli mezunu oldu.

Arkadaşlarıyla kep atan Liu, çok sevdiği Antalya ve Türkiye'de unutulmaz anıları olduğunu söyledi.

Antalya'da 5 yılının dolu dolu geçtiğini ifade eden Liu, ilk günlerde devlet yurdunda 5 Türk öğrenci ile kaldığını ve büyük bir iletişim problemi çektiğini anlattı.

Kursa yazılarak ve arkadaşlarının desteği ile Türkçeyi öğrendiğini anlatan Liu şöyel dedi: "Kursta bana öğretilen Türkçe ile sınıfta, sokakta arkadaşlarımın konuştuğu Türkçe arasında çok fark vardı. Mesela kursta 'Nasılsın'ı öğrettiler, arkadaşlarım ise 'Napıyorsun' diyorlardı. Ben de sokak Türkçesine yöneldim ve daha kolay bir şekilde arkadaşlarımla anlaşmaya başladım."

TÜRKİYE’DEN AYRILMAK ÇOK ZOR

Akdeniz Üniversitesinden başarıyla mezun olmanın kendisi için gurur olduğunu ifade eden Liu şunları aktardı: "Antalya'yı çok sevdim. Biraz sıcaklar zorladı ama çok güzel bir doğası, denizi var. İnsanları çok misafirperverdi. Bana hep yardımcı oldular. Türk insanını çok seviyorum. İşkembe çorbası ve Türk kahvesinin tutkunu oldum. Türk düğünlerine gittim. Oyun havaları oynamayı öğrendim. Arkadaşlarım bana 'Türk gibi oldun. Türk gibi davranmaya başladın' diyorlar. Bu beni mutlu ediyor." 

Türk arkadaşlarının şaşırdığı bazı davranışları olduğunu anlatan Liu şöyle dedi: "Tehlikeli bir hareket yapıyorlar ve 'Biz Türk'üz bize bir şey olmaz' diyorlar. Bir de yemekten önce ve sonra, sohbet ederken, ders arası sürekli çay içiyorlar. Bazı arkadaşlarım da 'Çinliler her şeyin sahtesini yapıyorsunuz. Sen de gerçek Çinli misin?' diye takılıyorlardı. Ben de 'Gerçek, orjinal Çinliyim' diyordum."

Türkiye'de yaşamaya devam edebileceğini anlatan Liu, Türkiye'de Çince bilen çok az kişi olduğu için kalmanın avantajlı olabileceğini söyledi. Türkiye'yi çok sevdiğini söuleyen Liu,. Çin'e döndükten sonra karar vereceğini söyledi.

29-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş