Arama sonuçları

Bakan Selçuk: LGS'de soru iptali yok

Bakan Selçuk: LGS'de soru iptali yok

Bakan Selçuk: LGS'de soru iptali yok. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sonuçları 16 Temmuz'da açıklanacak Liseya Geçiş Sınavı'nda (LGS)  soru iptalinin olmadığını söyledi.

Selçuk, yazılı açıklamasında, LGS kapsamındaki merkezi sınav uygulamasının, 20 Haziran'da başarıyla gerçekleştirildiğini vurguladı.

BAKAN SELÇUK: LGS'DE SORU İPTALİ YOK

Selçuk, iki oturum halinde uygulanan sınavın ilk oturumuna 1 milyon 472 bin 88 öğrenci, ikinci oturumuna ise 1 milyon 472 bin 303 öğrencinin katıldığını bildirrdi. Selçuk, şöyle dedi: "2019 yılındaki sınava 1 milyon 29 bin 555 öğrencinin katıldığı göz önüne alındığında, 2020 yılında sınava katılan öğrenci sayısında yüzde 43'e yakın bir artış gerçekleşti. Salgın döneminin koşulları ve sınava katılan öğrenci sayısındaki önemli artışa rağmen 2020 yılında merkezi sınav, sorunsuz bir şekilde uygulandı." 

‘KOVİD-19 SALGINI KAPSAMINDA HER TÜRLÜ ÖNLEM ALINDI’

Bakan Selçuk, koronavirüs Kovid-19 salgını kapsamında her türlü tedbirin alındığının altını çizdi. Selçuk her öğrencinin kendi okulunda sınava girdiğini hatırlattı. Buna göre geçen yıl 3 bin 873 okulda uygulanan merkezi sınavın, bu yıl 18 bin 139 okulda uygulandığını, okul sayısında beş kata yakın bir artış gerçekleştiğini belirtti.

Sağlık nedeniyle alınan tedbirler kapsamında sınav görevlisi sayısında da büyük bir artış gerçekleştirdiklerini bildiren Selçuk, geçen yılki merkezi sınavda yaklaşık 148 bin öğretmen görev yaparken bu yılki merkezi sınavdaki görevli sayısının iki kattan fazla artarak 353 bine ulaştığına işaret etti.

‘SORU İPTALİ YOK’

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, sınav sonrasındaki süreçle ilgili değerlendirmede ise şunları kaydetti:

"Sınav sonrasında hiçbir soru iptali olmadı. Sınav sonuçları uzmanlarımız tarafından hazırlanan değerlendirme raporuyla birlikte 16 Temmuz 2020 tarihinde açıklanacak. Değerlendirme raporunda sınavda öğrencilerin gösterdikleri performans ve testlerin özellikleri detaylı bir şekilde ele alınacak. 16 Temmuz 2020'de merkezi sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, aynı gün içinde tercih kılavuzu da açıklanacak. Sınav sonuçlarını öğrenen öğrenciler, aynı gün yayımlanacak tercih kılavuzunda yer alan kurallara göre tercih işlemlerine başlayabilecek. Sürece büyük emek veren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum."

13-07-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş