Arama sonuçları

Dershane öğretmenlerinin kadro isyanı

Dershane öğretmenlerinin kadro isyanı

Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği dershanelerin kapanarak özel okula dönüşmesini öngören yasanın geçtiğimiz mart ayında çıkmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) dershane öğretmenlerini bakanlık kadrosuna alacağını açıklamıştı. Her ne kadar sonra bu kadronun “5 bini bile aşmadığı” ortaya çıkmasına rağmen dershanelerde çalışan öğretmenler devlet kadrosuna atanacakları için sevendi.

Dershanelerde çalışan öğretmenlerin başvurularını almaya başlayan MEB, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararının ardından “proje kalktı” diyerek bu öğretmenleri kadroya almayacağını açıkladı. Önce “kadro sözü” ile sevinen öğretmenler ardından gelen iptal kararından sonra hayal kırıklığına uğradı. Bu öğretmenler tepkili ve “devlete güvendik, işsiz kaldık” diyor.

SESLERİNİ DUYURMAYA ÇALIޞIYORLAR

Sosyal medya üzerinden örgütlenen "Dershane Öğretmenleri Platformu" üyesi öğretmenler seslerini duyurmaya çalışıyor. Platform üyesi Serdar Dolu “3 aydır maaş alamıyoruz. Herkesin ailesi, çoluk çocuğu var. Durumumuzdan devlet büyüklerimizin tam olarak bilgilendirilmediğini düşünmekteyiz. Amacımız sesimizi Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve yetkililere duyurmak” diyor.

Dolu, yıllardır dershanelerde büyük özveriyle çalışan alanında deneyimli öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) entegre edilmesi gerektiğini ifade ederek, "Biz öğretmenlerin MEB'e atamasını istiyoruz. Bu eğitim kalitesinin artması yönünde büyük bir avantaj sağlayacaktır" diyor. 

Bu blog AA abonesidir

06-09-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş