Arama sonuçları

Eğitimin geleceğine teknoloji yön verecek

Eğitimin geleceğine teknoloji yön verecek

Eğitim ve teknoloji arasındaki ilişki hep tartışılır. Bu ilişki hakkında yorum yapanlardan biri de Türk Telekom CEO'su Paul Doany. Doany'a göre, geleceğin öğrenme ve öğretme yöntemlerine eğitim teknolojileri yön verecek. 

Doany, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen "Eğitimde FATİH Projesi EğitimTeknolojileri Zirvesi"nde yaptığı değerlendirmede, eğitimde dijitalleşmenin fırsat eşitliği sağlama noktasındaki önemine dikkati çekti.

DİJİTALLEŞME YOLUNDA ÇOK YOL KAT EDİLDİ

Doany, 10 sene önce Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışmaya başladıklarında Türkiye'de sadece 2.5 milyon bilgisayar olduğunu aktardı. Bir yandan Türk Telekom okullarının inşasına başladıklarını, diğer yandan dijital eğitim içeriği üzerinde çalıştıklarını ve Sebit'i satın aldıklarını söyleyen Doany, o günden bugüne Türkiye'nin dijitalleşme yolunda çok yol kat ettiğini dile getirdi. 

TÜM MÜFREDAT VİTAMİN'DE

Türk Telekom'un online eğitim içeriği Vitamin'in şu anda tüm müfredatı kapsayan, gurur duydukları bir ürün olduğunu belirten Doany, şirket olarak sınav için değil, hayat boyu başarı için öğrenmeye destek olduklarını ifade etti.

Doany şöyle konuştu: 

"Okullarımıza ve öğrencilerimize sadece en ileri teknoloji altyapısını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda en büyük ihtiyaçlarından biri olan online eğitim içeriği de sunuyoruz. Bu alanda geliştirdiğimiz Vitamin, Türkiye'nin en büyük online eğitim destek hizmeti olarak öğretmen ve öğrencilerin en büyük yardımcısı haline geldi. Vitamin hizmetimizle ülkemizin dört bir yanındaki öğrencilere ücretsiz online eğitim içeriği sağlayarak, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmasına destek oluyoruz." 

Bugün Vitamin'in 4. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm milli eğitim müfredatını kapsadığını anlatan Doany, "Öğrenciler evlerinden ücretsiz bir şekilde Vitamin'e erişebiliyor. Çok yakın bir zamanda Vitamin içeriğine okul öncesi eğitimi de ekleyeceğiz. Böylelikle öğrenciler okul öncesinden üniversiteye kadar olan eğitim müfredatının tamamına Vitamin'den ulaşabilecek." dedi.

40 BİN OKUL, 600 BİN SINIF 

Doany, geleceğin öğrenme ve öğretme yöntemlerine eğitim teknolojileri yön vereceğinisöyledi. Bu doğrultuda FATİH Projesi kapsamında geliştirilen Vitamin servisine, dijital uçurumu kapatmak ve böylece fırsat eşitliği sağlamak amacıyla çok büyük önem verdiklerini ifade eden Doany, şöyle dedi: 

"Türk Telekom olarak 176 yıllık köklerimiz ve deneyimimizle ülkemizdeki dijital uçurumu azaltmak ve bu sayede eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Güçlü ve sağlam altyapımızla eğitimin dijitalleşmesi, böylece teknolojinin gücüyle eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması ve yayılması konusunda bakanlığımızla her zaman iş birliği içerisindeyiz. Bu kapsamda güvenli ve hızlı interneti şehir merkezlerindeki okullardan en ücra köy okullarına kadar götürerek yeni nesil eğitim-öğretim imkanlarından tüm öğretmen ve öğrencilerin yararlanmaları için çalışıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığının öncülüğünde yürütülen ve tüm dünyada örnek gösterilen FATİH Projesinde en başından itibaren yer almaktan büyük memnuniyet duyuyoruz."

Paul Doany, Türk Telekom olarak dijital uçurumu kapatarak Türkiye'nin her köşesindeki çocuklara ve gençlere eğitimde fırsat eşitliği yaratabilmek için teknolojinin tüm imkanlarını seferber ettiklerini belirtti. Doany, bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 40 bin okulda 600 bin sınıfa güvenli geniş bant hizmeti ve 4 bin okulda da fiber altyapılarıyla yüksek hızlı ve güvenli VPN hizmeti verdiklerini ifade etti. 

Bu blog AA abonesidir

 

04-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş