Arama sonuçları

Ali Sabancı: Ağzımda altın kaşıkla doğdum

Ali Sabancı: Ağzımda altın kaşıkla doğdum

Üniversiteli gençlerin dinlemekten en çok hoşlandığı işadamlarından biri de Ali Sabancı. Sabancı ailesinden olmasına yani kendi deyimiyle "Ağzında altın kaşıkla doğmasına" rağmen gençler Ali Sabancı'dan girişimcilik hikayesini keyifle dinliyor.

Okan Üniversitesi Network Topluluğu'nun düzenlediği Network Maratonu’na konuk olan Ali Sabancı girişimcilik konusunda kendi yaşadıklarını anlatarak, gençlere önerilerde bulundu. Bu örneklerden biri de gençliğinde batırdığı milyon dolarlık şirketti. Sabancı, “28-29 yaşlarındayken kurduğum internet şirketiyle 25 milyon dolar batırdım. Ama hatandan bir şey öğreniyorsan sıkıntı yok. Denemekten korkmayın” dedi.

SADECE DÜŞÜNMEKLE KALMIŞLAR

Pegasus’u ilk kurduğu yıllarda davetlerde karşılaştığı kendinden yaşça büyük isimlerden “Düşük maliyetli havayolu kurma fikrini aslında ilk ben düşünmüştüm” sözünü çok sık duyduğunu anlatan Sabancı ”E peki ne yapmış? Hiç! Sadece düşünmüş. Girişkenlikten girişimciliğe giden yolda önemli olan kitlelere hitap eden fikirlerin peşinde koşarak kağıt üzerinde bir iş planı yapmak, pazar araştırmak” dedi.

SABANCI SOYADINA SAHİP OLMAK

Öğrencilerin “Sabancı soyadına sahip olmasaydınız, bu noktada olur muydunuz?” sorusuna Sabancı şu esprili yanıtı verdi: "Mütevazı olmadan Türkiye’nin en iyi girişimcisi benim diyorum. Ama neden? Benim annem ve babam evlenirken Türkiye’nin en zenginleri sıralamasında 2 numaradaki Ahmet Sapmaz annemin babası, 3 numaradaki rahmetli Hacı Ömer Sabancı babamın babasıydı. Yani ben ağzımda altın kaşıkla doğdum. Ben nasıl iyi bir girişimciysem, doğuştan anne-babamı doğru seçmişim! Bu işin mizah tarafı tabii.”

Fotoğraf kaynak: Okan Üniversitesi 

02-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş