Arama sonuçları

Sahaya erken inen kolay iş bulur

Sahaya erken inen kolay iş bulur

Turizm sektörü en fazla istihdam yaratan alanlardan biri. Biz de Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran'a işe alacakları gençlerde hangi özelliklere dikkat ettiklerini ve bu sektörde çalışmak isteyen gençlere tavsiyelerini sorduk. Eğer gelecekte hedefiniz turizm sektöründe çalışmak ise Prontotour CEO'su Onaran'dan size önerilere kulak verin.

ADAYLARIN HANGİ ÜNİVERSİTEDEN MEZUN OLDUОU ÖNEMLİ Mİ?

Turizm sektörü hizmet yoğun bir sektör. Bu nedenle adayların mutlaka turizm bölümlerinden mezun olması gerekmiyor. İşe alımımızda, yüksekokul ve üniversite mezunu olması bizim için tercih sebebi. Hangi bölümden mezun olduğundan ziyade adayla ilgili ön izlenimler bizim için çok önemli.

ADAYIN AKADEMİK BAޞARISI DİKKATE ALINIYOR MU?

Turizm çok zor bir sektör, hizmet etmek seyahat edenleri mutlu etmeye çalışmak zor bir zanaat. Bu nedenle bizim ilk baktığımız kriterler, bu sektörde çalışmak için ne kadar istekli, esnek çalışma koşullarına uyum sağlayabilir mi, stresli koşullara ne kadar ayak uydurabilir, bu işe gönül vermeye niyetli mi? Gerisi kendiliğinden geliyor zaten.

ADAYIN VAKIF YA DA DEVLET ÜNİVERSİTESİNDEN MEZUN OLMASI ÖNEMLİ Mİ?

Bu ayrımı genellikle yapmıyoruz.

SEKTÖRÜNÜZ İÇİN YABANCI DİL OLMAZSA OLMAZ BİR KOޞUL MU?

En azından İngilizce anlıyor, yazışabiliyor ve konuşuyor olması kesinlikle gerekli. Bununla birlikte bu tercihimiz call center gibi bazı departmanlarda önceliğini yitirebiliyor, operasyonda çalışacaksa İngilizce ve bir yabancı dil daha bilmesi tercih sebebimiz.

MEZUN OLDUОU LİSEYE DİKKAT EDİYOR MUSUNUZ?

Lise eğer yabancı dil ile eğitim veren bir öğretim kurumu değilse çok fark etmiyor, üniversite çok daha önemli.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNDE YER ALMASI ÖNEMLİ Mİ?

Evet bu konu bizim için son derece önemli. Zira sosyal sorumluluk projesinde yer alan kişi, yaşadığı çevreye duyarlı, insanlara saygılı ve insan ilişkilerinde daha hassas davranışlar sergiliyor. Prontotour bir aile şirketi yapısında olduğundan, sosyal sorumluluk içinde yer alan personelin bize uyum sağlayıp, ailemize adaptasyonu daha iyi oluyor. Yaptığımız sosyal sorumluluk projelerinde de bu arkadaşlara görevler veriyoruz.

ÜNİVERSİTE KULÜPLERİNDE AKTİF GÖREV ALMASI ÖNEMLİ BİR KRİTER Mİ?

Evet, bu konu da son derece önemli. Zira turizm hizmet sektörü olduğundan, sosyal yönü kuvvetli çalışanlar ile daha başarılı sonuçlar alınıyor. Sosyal yönü güçlendiren bu tarz çalışmalar her zaman bizim için işe alım adına önemli bir tercih nedeni.

ADAYIN SPOR YAPIP YAPMADIОI ÖNEMLİ Mİ?

Özellikle spor yapıp yapmadığını, işe alımlarda sorgulamıyoruz. Tabii özgeçmişte veya ön görüşmelerde takım sporu yapan bir adayın, bizim için önem arz ettiğini belirtebiliriz. Zira bizim başarımızın sırrı da uyumlu bir takım çalışması. Takım çalışmasına yatkınlık bizim için çok önemli.

ZORUNLU STAJ DIޞINDA GÖNÜLLÜ STAJLAR DİKKATE ALINIYOR MU?

Bu da önemli bir kriter aslında. Zira daha en genç yaşında, başka eğlence ve uğraşlarla zaman geçirme şansı varken, bir an önce hedefine yönelik iş yapma arzusunda olduğunu bize göstermiş oluyor.

BİR CV'DE YAPILABİLECEK EN BÜYÜK HATA NEDİR?

Karşımıza sıklıkla çıkan birkaç ciddi hata var. Bunlardan ilki, geçmişte staj yaptığı şirket hakkında açık açık kötüleyici veya kötü tecrübesini aktaran notlar bulunması. Örneğin 'ޞirketin iç işleyişi çok düzensizdi gibi' şirket sırlarını dışa ifşa etme. Prontotour İK'nın bana aktardığı hatalardan biri de, adayın verdiği e-mail adresinin, kendi ismini yansıtmayan başka bir arkadaş ve lakapların mailde iletişim olarak kuruma verilmesi. İK'nın hoşuna gitmeyen hatalardan biri de, 'Turizmde çalışmak istiyorum çünkü dünyayı gezmek istiyorum' gibi cümlelerin yer alması.

ULUSLARARASI BİR ޞİRKETTE ÇALIޞMAK İÇİN GEREKEN ÖZELLİKLER NEDİR?

Sosyal gücü kuvvetli, insan ilişkileri konusunda başarılı, yeniliklere açık, farklı bakış açılarını düşünüp değerlendirebilen en az bir yabancı dili üst düzeyde konuşup, yazıp anlaşabilen, analitik düşünce yeteneği güçlü, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun ve tercihen master derecesi yapmış olması.

ADAYLARIN SOSYAL MEDYA HESAPLARI DİKKATE ALINIYOR MU?

Son yıllarda hemen tüm şirketlerin İK departmanlarının adayları tanımak adına kullandıkları ilk temas noktaları sosyal medya hesapları oluyor. Zira kişi iş görüşmesinde kendisini nasıl anlatırsa anlatsın, sosyal medya hesaplarında yaptıkları ve paylaştıkları kendisi hakkında en doğru bilgileri veriyor. Hatta arkadaş çevresinin yaptığı yorumlar, onun için yaptığı paylaşımlar da önemli. Eğer kendi websitesi veya blogunu sosyal ve etkin bir araç olarak kullanıyorsa işe alımında pozitif etki yaratabiliyor.

SİZ NASIL BİR GENÇLE ÇALIޞMAYI İSTERSİNİZ?

Genelde matamatik zekası güçlü, işe sahip çıkan, işini önceliği haline getirebilecek, sorumluluğunun bilincinde olan, işini takip yetisi kuvvetli ve yapacağı işten keyif alacak gençlerle çalışmayı tercih ediyoruz. Bunun yanı sıra, zamanın şartlarına da ayak uyduran, X-Y kuşağının da talepleriyle uyumlu çalışabilecek türden gençleri arıyoruz diyebiliriz.

GENÇLERE ÜNİVERSİTE YILLARINI NASIL GEÇİRMELERİNİ TAVSİYE EDERSİNİZ?

Özellikle de turizme gönül verip, bu işi gelecek mesleği olarak düşünüyorlarsa yaz dönemlerinde sektörde otellerde veya seyahat acentalarında transfermenlik, tur liderliği yapsınlar, sektörün havasını koklasınlar, sahaya ne kadar erken inerlerse mezuniyet sonrası iş bulmaları kolaylaşır.

HER 4 İŞžSİZDEN BİRİ ÜNİVERSİTE MEZUNU. SİZCE İŞž Mİ YOK, YOKSA EОİTİM SİSTEMİ GENÇLERİ YETERLİ DONANIMLA MEZUN EDEMİYOR MU?

Gerçek bir işsizlik yani işgücü fazlası ülkemizde olmakla birlikte, kendi şirketlerimizden örnek verecek olursak birçok bölümümüze yeterli nitelikte işgücü bulmakta zorlanıyoruz. Bilgi işlem, yurtdışı turlar satış, yurtdışı operasyon bunlardan bazıları. Gençlerin pek çoğunun sebat etmenin gerekliliğini şu yada bu sebeple öğrenmesi gerekiyor. Oysa internet çağında yetiştikleri için "aynı hızla" üst düzeylere terfi etmek istiyorlar.

* Bu röportajın kısaltılmış hali Habertürk Gazetesi’nde Pervin Kaplan tarafından hazırlanan “CEO’lardan İş Bulma Rehberi” başlıklı dizi yazıda da kullanılmış ve izin alınarak bu blogda da yayımlanmıştır

Fotoğraf: Prontotour

 

01-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş