Arama sonuçları

Öğrenciliğinizi nasıl geçirdiğinize bakıyoruz

Öğrenciliğinizi nasıl geçirdiğinize bakıyoruz

Türkiye'de 1978 yılından beri distribütörler vasıtasıyla faaliyetlerini sürdüren iklimlendirme sektöründe yer alan Daikin,  2011'de Airfel'i satın aldı.  Daikin Türkiye çatısı altında bulunan Daikin ve Airfel markalarının iklimlendirme sektörüne yönelik kombi, klima üniteleri, panel radyatörler, fancoil, klima santralleri gibi  farklı ihtiyaçlara uygun ürünler bulunuyor. Daikin Türkiye’nin yanı sıra  Doğu Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın da Ar-Ge, üretim ve lojistik üssü durumunda. Daikin Türkiye, CIS ülkelerinin (Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Gürcistan, Özbekistan, Azerbaycan) ve Kuzey Irak pazarlarının sorumluluğuna da sahip.

Sorularımızı yanıtlayan Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder gençleri işe alırken kullandıkları kriterleri anlattı.

ADAYLARIN MEZUN OLDUKLARI ÜNİVERSİTE DİKKATE ALINIYOR MU?

Stajyer ve daimi personel alımlarımızda, istihdam edeceğimiz departmana göre üniversiteden çok bölüm mezuniyeti daha önemli bir kriter olabiliyor. Ancak öncelikli değerlendirdiğimiz nokta kişinin istihdam edileceği pozisyona göre sahip olduğu yetkinlikler.

MEZUNİYET NOTU MU ÜNİVERSİTESİ Mİ ÖNEMLİ?

Üniversiteden ziyade not ortalaması adayın başarısını gösteren bir kriter olduğundan değerlendirme sürecinde not ortalamasına daha öncelik veririz.

VAKIF YA DA DEVLET ÜNİVERSİTESİ AYRIMI YAPIYOR MUSUNUZ?

İşe alım sürecinde vakıf ya da devlet üniversitesi diye bir ayrım yapmıyoruz. Ancak vakıf üniversitesinde burslu öğrenim, bir başarı göstergesi olarak değerlendiriliyor.

İNGİLİZCE OLMAZSA OLMAZ BİR KOޞUL MUDUR?

Daikin’in global yapısı ve şirket bünyesinde farklı uluslardan yöneticilerin görev alması nedeniyle adayın İngilizce biliyor olması önemli kriterlerimizden biri. Bunun yanı sıra Daikin Türkiye olarak Doğu Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın da Ar-Ge, üretim ve lojistik üssü olarak konumlanmış bir şirketiz. Daikin Türkiye, CIS ülkelerinin (Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Gürcistan, Özbekistan, Azerbaycan) ve Kuzey Irak pazarlarının sorumluluğunu da yürütüyor. Bu nedenle ihracat departmanımız için yaptığımız işe alımlarda İngilizce bilgisinin yanında adayın Rusça ya da Fransızca dillerinden birini de iyi derecede bilmesini bekliyoruz.

MEZUN OLUNAN LİSE BİR ÖNEM TAޞIYOR MU?

Teknisyen işe alımı söz konusu ise adayın mesleki veya teknik ortaöğretim programlarının iklimlendirme ve soğutma, makine gibi bölümlerinden mezun olması  bizim için önemli bir kriter.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNDE YER ALMASINI DİKKATE ALIYOR MUSUNUZ?

Adayın sosyal sorumluluk projelerinde görev almış olması, katıldığı gönüllü çalışmalar işe alım sürecinde adayla ilgili önemli bilgiler elde etmemizi; kişinin sosyal duyarlılığı, dünya görüşü, iletişimi vb. özellikleri ile fikir sahibi olmamızı sağlıyor. 

ÜNİVERSİTE KULÜPLERİNDE AKTİF GÖREV ALMASI ÖNEMLİ Mİ?  

Üniversite kulüp üyelikleri ve kulüp çalışmalarında aktif rol almış olması yetkinliklerinin gelişimi açısından önemli olduğundan, değerlendirme sürecimizde de önemli bir kriter.

SPOR YAPIP YAPMAMASI ADAYA BİR AVANTAJ SAОLIYOR MU?

Spor, kişinin disiplin ve çalışma alışkanlığı kazanmasında önemli bir unsur. Ayrıca kişinin yapmış olduğu spor, bize kişinin karakteristik özellikleri ile ilgili de bilgiler veriyor. Lise döneminde aktif olarak voleybol oynamış biri olarak, takım sporlarının kişisel gelişim ve başarı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Daikin’in kurum kültüründe de bireysel başarılardan daha çok, takım halinde elde edilen başarılar teşvik edilir. Bu nedenle, takım çalışmasına yatkınlık işe alım sürecimizde önem verdiğimiz bir yetkinliktir ve aday kişinin takım sporlarında aktif görev alması da bir avantajdır.

ERASMUS GİBİ ÖОRENCİ DEĞžİŞžİM PROGRAMLARINA KATILMASI ÖNEMLİ Mİ?

Öğrenci değişim programlarının öğrencinin almış olduğu eğitimin kalitesini arttırması, yabancı dilini geliştirme fırsatı yaratması, öğrenciye yurtdışı deneyimi sunması ve farklı kültürleri tanıyıp farklı kültürdeki kişilerle iletişim sağlaması gibi çok büyük avantajları söz konusu olduğundan, Daikin Türkiye olarak biz de değerlendirme sürecimizde değişim programlarına dahil olmuş adayları farklı bir bakış açısı ile değerlendiriyoruz.

STAJ YAPMASI ÖNEMLİ BİR KRİTER Mİ?

Zorunlu stajlar dışında yapılan gönüllü stajlar, hem işe alım sürecinde adayın sahip olduğu birtakım kişisel özellikleri ile ilgili bizlere ışık tutuyor hem de kişisel gelişim, iş hayatına adaptasyon, kariyer hedefi vb. noktalarda sağladığı faydalar sebebiyle daha bilinçli adaylara ulaşmamız noktasında etkili oluyor.

* Bu röportajın kısaltılmış hali Habertürk Gazetesi’nde Pervin Kaplan tarafından hazırlanan “CEO’lardan İş Bulma Rehberi” başlıklı dizi yazıda da kullanılmış ve izin alınarak bu blogda da yayımlanmıştır

Fotoğraf: Daikin Türkiye

20-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş