Arama sonuçları

Sosyal proje ve kulüplerde kendinizi gösterin

Sosyal proje ve kulüplerde kendinizi gösterin

TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan işe alacakları gençlerde sosyal sorumluluk projelerinde ve üniversite kulüplerinde etkin çalışmaların dikkate alındığını söyleyerek, “Sosyal sorumluluk çalışmaları, analiz, proje geliştirme, yürütme ve kaynak yaratma gibi alanlarda tecrübe kazandırırken, takım çalışması ve iletişim konusunda da gençlere deneyim imkanı sağlıyor” diyor.

İşte Gürcan’ın işe alırken adaylarda dikkat ettikleri niteliklerin neler olduğuna ve gençlere tavsiyelerine ilişkin sorularımıza verdiği yanıtlar:

ADAYIN MEZUN OLDUОU ÜNİVERSİTE ÖNEMLİ Mİ?

Türkiye’nin lider ve en yaygın teknoloji perakendecisi olarak, tüm yatırımlarımızın temelinde bizi geleceğe taşıyacağına inandığımız “insan kaynağımız” var. Bu nedenle, iş hayatına ilk adımlarını atacak arkadaşlarımızı da seçerken tüm işe alım süreçlerimize paralel bir sistemle ilerliyoruz ve başvuruları pozisyonlarımızın gerektirdiği nitelikler çerçevesinde değerlendiriyoruz. Adaylarda aradığımız ortak özellikler ise pozisyonun gerektirdiği eğitim, öğrenme heyecanı ve isteği ile birlikte TeknoSA kurum kültürü ve değerleriyle uyumlu kişilik özelliklerine sahip olmaları.P ozisyonun gerektirdiği eğitim türüne göre bölüm ve üniversite tercihi yapabiliyoruz.

ÜNİVERSİTEDEKİ NOTLARINI AKADEMİK BAޞARISINI ÖNEMSİYOR MUSUNUZ?

Yeni mezun işe alımlarımızda, not ortalamasından önce aradığımız kriterlere uygun bölüm ve üniversitelerden mezun olmalarına, genel yetenek, İngilizce sınavı, pozitif enerji ve azim gibi niteliklerine ve yetkinliklerinin ölçümlendiği Değerlendirme Merkezi uygulamamızdan başarı ile geçmelerine önem veriyoruz.

YABANCI DİL İNGİLİZCE OLMAZSA OLMAZ KOޞUL MUDUR?

Özellikle bazı bölümlerimizde İngilizce bilgisi bir ön koşul. Ayrıca yönetici pozisyonlarımızda İngilizce’yi bilmek ve etkin kullanmakönemli kriterlerimiz arasında yer alıyor.

ADAYIN MEZUN OLDUОU LİSE DİKKATE ALINIYOR MU?

Teknoloji perakende sektöründe yer aldığımız için mağaza tarafında lise mezunu olan adaylar arasında teknik meslek liselerinin web programcılığı, perakendegibi bölümleri ön plana çıkabiliyor. Ancak diğer bölümlerden de işe alımlar yapıyoruz.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNDE YER ALMASI BİR KRİTER Mİ?

Adayların gönüllü olarak sosyal sorumluluk çalışmalarında edindikleri tecrübeleri ve becerilerini önemsiyoruz. Sosyal sorumluluk çalışmaları, analiz, proje geliştirme, yürütme ve kaynak yaratma gibi alanlarda tecrübe kazandırırken, takım çalışması ve iletişim konusunda da gençlere deneyim imkanı sağlıyor. Kaldı ki sosyal sorumluluk, şirketimizin de ana odaklarından biri.  

ÜNİVERSİTE KULÜPLERİNDE AKTİF GÖREV ALMAK DİKKATE ALINIYOR MU?

Yeni mezun işe alımımızda adayın kazandığı yetkinliklerin önemli göstergelerinden birisi de üniversite kulüplerinde aktif görev alması. Bu özelliğe sahip adayların diğer adaylara göre yeni mezun işe alımlarımızda doğal bir avantajı olabiliyor.

SPOR YAPIP YAPMADIОINI DİKKATE ALIYOR MUSUNUZ?

Sporun yaşam kalitesi üzerindeki pozitif etkisi tartışılmaz. Gerektakım gereksel bireysel sporlar bir iç disiplin sağlıyor. Bunun yanı sıra yapılan sporun kişinin yetkinlik gelişimi üzerinde de etkili olduğunu düşünüyoruz. Spor yapmış, takım sporlarında faal öğrenciler, görüşme ve değerlendirmelerimizde kendini gösterebiliyor.

ERASMUS GİBİ ÖОRENCİ DEĞžİŞžİM PROGRAMLARINA KATILMASI ÖNEMLİ Mİ?

Yabancı dil bilgisinin önemli olduğu pozisyonlarımız için adayı ön plana çıkaran bir kriter. Ayrıca böyle bir deneyim yaşamak, kişiye farklı kültürleri tanıma, değişime uyum sağlama, esneklik, farklılıkları kabul etme ve saygı duyma gibi birçok alanda gelişim olanağı sağlıyor.

ZORUNLU OLANLAR DIޞINDA STAJ YAPMAK ÖNEMLİ BİR KRİTER Mİ?

Deneyim yeni mezun gençlerin iş bulmada zaman zaman karşılarına çıkan en önemli engellerden biri. Staj, bu noktada bir artı değer. Henüz öğrenciyken kariyer planlaması doğrultusunda staj yapılması, yeni mezun gençler için büyük avantaj sağlıyor. Böylelikle iş hayatından ve çalışacakları kurumdan beklentilerini anlamak, hangi alanlara daha yatkın oldukları görmeleri açısından staj oldukça önemli. Öğrencilerin, artık bu konuda daha bilinçli olduğunu bizim hazırladığımız programlara ilgiden de gözlemliyoruz.

BİR CV’DESİZCE NELER YER ALMALI?

Özgeçmişlerde, adayların ihtiyacımız olan pozisyonların niteliklerine uygun olabilecek bölümlerden mezun olmaları, öğrenimleri süresince tamamladıkları stajlar, sahip oldukları sertifikalar, okulda veya stajda yürüttükleri projeler,  yabancı dil bilgisi,  gerekli görülen donanım, yazılım ya da programlama bilgilerinin olması gerekiyor. Ayrıca aktif üyesi oldukları kulüp, dernek bilgileri veya ilgi alanlarına göre yaptıkları çalışmalar özgeçmişlerini dikkat çekici kılıyor.

BİR CV’DE YAPILABİLECEK EN BÜYÜK HATA NEDİR?

Bir CV’nin kolay anlaşılabilir olması, gereğinden çok uzun olmaması gerekiyor. Gençlere farklı olan özelliklerini ön plana çıkarabilecek ve pozisyon için aranan niteliklere sahip olduğunu gösterebilecek şekilde CV hazırlamalarını öneririm. CV’de eksik ya da yanıltıcı bilgi olmaması da kritik noktalardan. İş ilanında özellikle belirtilen noktalara dikkat etmeleri ve ona göre bilgileri içeren, kendileriyleilgili olan pozisyona başvurmaları da oldukça önemli.

BİR CV NE KADAR UZUNLUKTA OLMALI?

Gençlere, özgeçmişlerini özenerek ve gereken tüm bilgileri içerecek şekilde,ancak ayrıntı içinde boğulmadan hazırlamalarını önerebilirim. Başvurduklarıfirmaya özgü bir ön yazı paylaşmaları da çok önemli. Firmanın isteklerine ve olası beklentilerine uygun bir yazı ile özgeçmişlerine ilgi uyandırabilirler. Eğer yeni mezun bir arkadaşımız, özellikle staj deneyimlerinden, okul projelerinden bahsedince diğer CVler arasından sıyrılacaktır. Ayrıca sosyal hayatından kısaca bahsetmeleri, kişilikler hakkında ipucu vereceğinden etkili olacaktır.

ULUSLARARASI BİR ޞİRKETTE ÇALIޞABİLMEK İÇİN ARANAN NİTELİKLER NEDİR?

Türkiye’de bizim gibi büyük kurumlar, markalarda süreçler global şirketlerden farklı yürümüyor. Ayrıca, uluslararası faaliyetimiz olmamakla birlikte global iş ortaklarımız, tedarikçilerimiz ve yatırımcılarımız var. Değişime açık, farklı kültürlere ve işleyişlere hızla adapte olabilen, dünyadaki gelişmelere hakim, iletişimi kuvvetli ve kendini yabancı dilde de iyi ifade eden kişiler, uluslararası boyutu olan işlerde daha etkili oluyor.

ADAYIN BLOG YA DA WEB SİTESİNE SAHİP OLMASINI DİKKATE ALIYOR MUSUNUZ?

Geleneksel yöntemlerle süreçleri aşan adayların, diğer adaylar arasında farklılaşabilmesi için profesyonel özgeçmişlerinin yanı sıra ilgi duydukları alanlarda dijital ortamlarda aktif olması, teknolojiyi etkin kullanması etkileyici oluyor.

SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAޞTIKLARI ÖNEMLİ Mİ?

Çalışanlarımızın dijital platformlarda etkin olması, teknolojiyi verimli bir şekilde kullanması, bulunduğumuz sektör itibarıyla ve kişinin dünyayı takip etmesi açısından çok değerli. Sosyal medyanın bu kadar aktif olduğu günümüzde bu alanların da güçlü olması doğru ve yerinde kullanıldığında iş süreçlerine artı değer katabiliyor. ޞirket olarak da bu platformlarda etkin ve güçlüyüz. Müşterilerimizle ve çalışanlarımızla iletişim ve etkileşim için bu kanalların önemli olduğunu düşünüyoruz. ޞirket içinde iletişim ve etkileşimi artırıyor. Bir etkinlik yaptığımızda tüm çalışanların güzel anları birbirleriyle paylaşmalarına, bunların beğenilmesine tanık oluyoruz. Birbirimizi özel günlerde, başarılı işlerde tebrik edebiliyoruz.

SİZ NASIL BİR GENÇLE ÇALIޞMAYI İSTİYORSUNUZ?

İnsan ve müşteri odaklı çalışma anlayışıyla, yeniliklere ve farklı işlere imza atarak teknoloji perakende sektörüne her zaman liderlik eden bir şirketiz. Bizimle çalışan arkadaşların da farklı ve fark yaratan işler yapmaya istekli, yeniliklere ve iletişime açık, üretken ve paylaşımcı olmasına öncelik veriyoruz.Biz de gençlerden çok şey öğreniyoruz ve onların etkin olduğu alanlarda şirket içinde paylaşımcı olmalarını teşvik ediyoruz. 

Perakende sektöründe kariyer yapmayı hedefleyen, insan odaklı, sektörün dinamik yapısına ayak uydurabilecek, pozitif, enerjik, iletişimi ve insan ilişkileri güçlü, teknolojiyi yakından takip eden ve çalışkan gençleri bekliyoruz.

TeknoSAlı olabilmek için, çalışma kültürümüze uyum sağlayabilmek, takım çalışmasına inanmak ve sürekli gelişimi hedeflemek son derece önem arz ediyor. Özellikle mağaza ekibimiz için işe alımlarda satış ve ikna kabiliyeti, güleryüz, güçlü iletişim becerileri ve disiplinli çalışma anlayışına dikkat ediyoruz.

GENÇLERE ÜNİVERSİTE YILLARINI NASIL GEÇİRMELERİNİ TAVSİYE EDERSİNİZ?

Üniversite eğitimi sırasında gençlere, ilgilendikleri meslekler hakkında ayrıntılı bilgi edinmelerini, çalışmak istedikleri şirket veya alanlarda staj yapmalarını ve dijital dünyanın sunduğu imkanlarla kendi iş alanlarındaki grupları, platformları takip etmelerini öneririm. Üniversitelerde, iş dünyası ile sinerjisi yüksek kulüpler var. Oralar katılmaları, kulüplerin gerçekleştirdiği etkinliklere katılımları da ilham verici olur. İstedikleri meslekle ilgili üniversitede hangi dersleri almaları gerektiği, çalışma koşulları, gelecekteki getirileri ve buna benzer edinilecek her türlü bilgi, gençlere seçmek istedikleri meslek konusunda yön verecektir.

En güzel ve doğru iş, sevilen iştir. Bir işe başlarken sadece bir kariyer seçimi değil, hayat tarzı, kişisel ve sosyal gelişim, dünyaya entegrasyon gibi birçok konuda da seçim yapmış oluyoruz.


HER 4 İŞžSİZDEN BİRİ ÜNİVERSİTE MEZUNU. İŞž Mİ YOK YOKSA ÜNİVERSİTELER PİYASANIN İHTİYAÇ DUYDUОU NİTELİKLERE UYGUN EОİTİM VERMİYOR MU?

Aslında her ikisi de diyebiliriz. Kaldı ki bunlar birbiriyle de çok iç içe durumlar. Biz, eğitim sistemi nedeniyle, perakendeye özgü nitelikler taşıyan işgücü bulmakta özellikle de yönetici pozisyonlarında zorlanabiliyoruz. Bunun nedenini önlisans ve lisan programlarda, perakende sektörüne özgü işgücü yetiştiren bölümlerin sayısının oldukça kısıtlı olması olarak ifade edebilirim. Oysa belli alanlarda da çok fazla insan yetişiyor ama iş imkanı olmuyor.

* Bu röportajın kısaltılmış hali Habertürk Gazetesi’nde Pervin Kaplan tarafından hazırlanan“CEO’lardan İş Bulma Rehberi” başlıklı dizi yazıda da kullanılmış ve izin alınarak bu blogda da yayımlanmıştır

Fotoğraf: TeknoSA 

01-02-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş