Arama sonuçları

Kimler sözleşmeli öğretmen olacak?

Kimler sözleşmeli öğretmen olacak?

Çakılı öğretmen olarak da nitelendirilen ve atamaları 2017 Şubat’ta başlayacak sözleşmeli öğretmenlerin kimler olacağı ve nasıl atanacakları kesinleşmeye başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine atanan kadrolu öğretmenlerin yüzde 60'ının 1 yıl sonra yer değişikliği talebinde bulunması nedeniyle "sözleşmeli öğretmenlik" uygulamasını geri getirmeye karar vermişti. 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da 2017 şubat atama döneminde sözleşmeli öğretmen alımı yapacaklarını açıklamıştı. Bakanlığın sözleşmeli öğretmenlerin kimler olacağı ve hangi kriterlere göre atanacağı üzerindeki çalışmasından ayrıntalar şöyle: 

SINIF TECRÜBESİ OLAN; Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da görev yapacak sözleşmeli öğretmenlerin, sınıf tecrübesi olan öğretmenler arasından seçilmesi ve uzun dönemli görev yapması hedefleniyor.

KPSS VE MÜLAKAT: Sözleşmeli öğretmenlerin KPSS puan üstünlüğü ve mülakatla seçilmesi planlanıyor. 

5 YIL GÖREV YAPACAK: Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 5 yıl görev yapması istenecek olan bu kapsamdaki öğretmenlerin sözleşmeleri her yıl yenilenecek. 5 yılın sonunda sözleşmeli öğretmenler, performanslarına göre kadroya alınacak. 3 yıl da kadrolu olarak çalışacak olan sözleşmeli öğretmenler, 8 yıldan sonra başka ile tayin isteyebilecek. 

EŞ ÖZRÜ KULLANAMAYACAK: Eş durumu gibi özür sıkıntısının ortaya çıkmaması için gerekli tedbirlerin de yasal düzeyde alınmasına dönük çalışma yürütüyor. Böylece, sözleşmeli öğretmenlerin atanan il dışında başka bir ile yer değiştirme talebinde bulunmasının önüne geçilecek. 

DERSHANE ÖĞRETMENİ Mİ OLACAK? Öte yandan, dershanelerin dönüşüm sürecinde kadroya alınmaları yargı engeline takılan dershane öğretmenlerine, sözleşmeli öğretmenlikte öncelik verilebileceği görüşünün de bakanlık gündemine gelebileceği belirtiliyor. 
Bu blog AA abonesidir

 

25-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş