Arama sonuçları

Doğu’da kalan öğretmene teşvik gelecek

Doğu’da kalan öğretmene teşvik gelecek

Önümüzdeki ay atanması planlanan 30 bin öğretmenin yüzde 70’inin görev yeni Doğu ve Güneydoğu olacak. Bu öğretmenler mart ayından itibaren maaşlarını almaya başlayacak ancak görev yerlerine gitmeyecek. Atandıkları yerlerde ya da tercih ettikleri illerde oryantasyon eğitimine alınacaklar. ޞubat atamasında ilk kez uygulamaya geçirilecek stajyer öğretmenlikler “danışman öğretmenlerle” derslere girecek. Stajyer öğretmenlere yol gösterecek danışman öğretmenleri de il milli eğitim müdürlükleri 8 Ocak'a kadar belirlemek için harekete geçti. 

EN AZ 10 YIL ÖОRETMENLİK YAPMIޞ OLACAK 
Danışman öğretmende aranacak özellikler şöyle: En az 10 yıl öğretmenlik yapmış, ulusal veya uluslararası projelerde görev almış, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılım sağlamış, iletişim beceresi ve temsil yeteneği güçlü, mesleğinde temayüz etmiş olmak.

HAFTADA 5 GÜN STAJ 
Görevde 10 yılını tamamlamış danışman öğretmenler, yeni atananlara ders verecek. Atanan öğretmenlerin derslerine girmesini ve ders anlatım tekniklerini, öğrenci psikolojisini, ödev verme yöntemini anlamasını sağlayacak. Atanan öğretmenler, okul müdürü ve il milli eğitim müdürünün yanında iş ve işlemleri de öğrenecek. Resmi yazışma ve kurumlar arası işlem yapma yöntemleri öğretilecek. Atanan öğretmenler haftanın 5 günü staj yapacak. 3 gün okulda, 1 gün okul müdürünün yanında, 1 gün de il milli eğitim müdürünün yanında iş öğrenecek. 

ÖОRETMENE "DOОU" TEޞVİKİ
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Doğu ve Güneydoğu'ya gidecek öğretmenlere vereceği 'teşvik sistemi' de netleşmeye başladı. Çalışmaya göre 2 yıllık mecburi hizmet süresinin sonunda, bölgede çalışmaya devam edenlere teşvik sağlanacak. Mecburi hizmeti izleyen yıllarda öğretmenlere her ay ilave ücret ödenecek. Bu öğretmenlere, memuriyette derece atlaması ve sonraki yıllarda istedikleri yerlere tayin yaptırabilmeleri için "hizmet puanı" teşviki uygulanacak. Puanı yükselen öğretmenin derecesi yükselecek ve tayinlerde öncelik elde edecek.

Bu haber Habertürk Gazetesi’nde Lütfi Erdoğan imzasıyla yayımlanmıştır.

04-01-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş