Arama sonuçları

Lise az, çözüm dönüştürmekte

Lise az, çözüm dönüştürmekte

Liselere geçişte uygulanacak yeni sistemde, Anadolu Lisesi sayısının, öğrencilerin talebini karşılayamayacağını gören Milli Eğitim Bakanlığı, çözümü meslek liselerini bu okullara dönüştürmekte buldu. Cumhuriyet'ten Figen Atalay'ın haberine göre İstanbul’da 62 meslek lisesinin Anadolu lisesine dönüştürüleceği öğrenildi. Bu okullar arasında Fatih Atatürk Çağdaş Yaşam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Zeytinburnu Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Pendik Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Pendik İTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Kurtköy Çok Programlı Anadolu Lisesi’nin bulunduğu edinilen bilgiler arasında. Bu okulların Anadolu Lisesi’ne dönüştürülme kararı henüz Milli Eğitim Bakanlığı’nca onaylanmadı.

DEFALARCA ANLATTIK'

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, raporlarla Türkiye’nin her yerinde velilerin ve öğrencilerin lise tercihlerinin fen lisesi ve Anadolu lisesi yönünde olduğunu defalarca dile getirdiklerini hatırlatarak şunları söyledi: “Bu talebe rağmen; MEB tercihini imam hatip ve meslek liselerinin artışı yönünde kullanmıştır.

Genel ortaöğretimde öğrenci başına 6.153 TL ayıran MEB; imam hatip liselerinde okuyan öğrencilere 12.707 TL ayırmış,1 fen lisesi bütçesine karşılık 17 imam hatip lisesi bütçesi ayırmıştır. Aynı tablo meslek liselerinde de karşımıza çıkmaktadır. MEB faaliyet raporunda meslek lisesi artışını yüzde 25 diye açıklayan MEB maksimum hedefinin bile üzerine çıkmış meslek liseleri yüzde 36 oranında artmıştır. Yerleştirmeye haftalar kala bu dönüşüm, eleştirilerimizi fazlasıyla haklı çıkarmaktadır. Bu planlama neden en az 1 yıl öncesinden yapılmamıştır? MEB; yıllardır dile getirdiğimiz okullaşma politikasının yanlışlığını itiraf mı etmektedir? Bu okullarda çalışan öğretmenlerin norm fazlası olma durumuna dair nasıl bir planlama yapılmaktadır? Bugünden yarına bir okul dönüşümü ile ‘okul kültürü’ yok sayılmaktadır.”

12-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş