Arama sonuçları

Musevi okullarının tümü tek çatı altında

Musevi okullarının tümü  tek çatı altında

Ulus Musevi Okulları içerisinde anaokul, ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere üniversiteye kadar tüm birimleri barındırıyor. Musevi Lisesi’nin tarihi 1914-­1915 eğitim yılına kadar gider. İstanbul Yahudi toplumunun çocuklarına daha önceleri ilköğretim seviyesinde eğitim veren bir çok okul bulunmasına rağmen lise seviyesinde eğitim verecek veren bu okul bir ilktir.

Musevi Lisesi kurulduğu dönemden sonra birkaç kez yer ve eğitim sistemi değiştirdi. 1994-­1995 yılında Bernar Nahum öncülüğünde bir grup hayırsever iş adamlarının bağışları ve çabaları ile Aşkenaz Cemaati tarafından tahsis edilen Ulus'taki bir arsada inşa edilen yeni binasında eğitimine başladı. Bu geçiş süresinde Musevi 1. Karma Ana ve İlköğretim Okulu da taşınarak Ulus'taki binayı Musevi Lisesi ile ortak kullanmaya başladı. Okulun adı 1998’de Ulus Özel Musevi Lisesi olarak değişti. 1992 yılında Hazırlık sınıfı açma ve 1994­-95 yılında ise bazı dersleri yabancı dilde okutma onaylarını alarak Anadolu Lisesi statüsüne geçerek yabancı dilde (İngilizce) eğitim vermeye başladı.

Ulus Özel Musevi Lisesi'nin kurucusu Hahambaşılık, Ulus Özel Musevi 1. Karma Ana ve İlköğretim Okulu'nun kurucusu ise Neve ޞalom Sinagogu Vakfı’dır. Okullar Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı özel azınlık okulu statüsündedir. Ulus Özel Musevi 1. Karma Ana ve İlköğretim Okulu'nda 317, Ulus Özel Musevi Lisesi'nde ise 206 öğrenci öğrenim görüyor.

* Ulus Özel Musevi Lisesi web sitesinden yararlanılarak hazırlanmıştır

Fotoğraf: Özel Ulus Musevi Lisesi

21-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş