Arama sonuçları

Okul kantinine pasta, cips ve enerji yasağı

Okul kantinine pasta, cips ve enerji yasağı

Günümüzün en büyük sorunları arasında dengesiz beslenme ve bunun yol açtığı obezlik geliyor. Özellikle okul kantinlerinde satılan "abur cuburlar" çocukların sağlığını tehdit ederken onları şişmanlatıyor.  İlerleyen yaşlarda sağlık sorunlarına ve büyük sağlık harcamalarına yol açan bu sorunu çözmenin yolu da sağlıklı beslenmeden geçiyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okullarda satışı yapılacak gıda ve içeceklerin kriterleri yeniden belirlendi. 2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren kantinlerde kızartma, cips, çikolata, gofret, şeker, kek ve tatlandırıcılı içecek gibi ürünler satılamayacak.

YASAK LİSTESİ GENİŞLETİLDİ 
İçme suyu, ayran, pastörize süt dışında kalan her türlü içecek, satışı uygun olmayan içecekler olarak sıralandı. Kızartma, cips, tüm çikolata türleri, şeker ve şekerlemeler, tatlandırıcılı içecek ve gıdalar da yasaklar grubunda  yer aldı.
 
2011’deki ilgili genelgeye göre yasaklar listesini genişleten yeni genelge, bakanlığa bağlı bütün özel ve resmi okul ve kurumları bağlıyor. Genelge, kantin, yemekhane, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi yerlerin taşıması gereken gıda güvenliği ve hijyen şartlarını da bir kez daha tanımladı.

İŞTE YASAK GIDALAR LİSTESİ 
Enerji, gazlı, aromalı, kolalı, aromalı doğal mineralli içecekler; aromalı şurup, içecek tozu ve su, meyveli içecek ve tozu, meyveli doğal mineralli içecek, yapay soda, meyveli şurup, sporcu içecekleri ve suları, meyve suyu konsantresi; kızartmalar, cipsler, çerezler; çikolatalar, gofretler, tüm şeker ve şekerleme türleri; guarana, guarana özü, eklenmiş kafein içeren ürünler; kremalı, çikolata dolgulu, jöleli, kekler ve pastalar (yaş pastalar, ekler, kruvasan, donuk, parfe, mozaik pasta, muffin cupcake vb.); hamurlu, şerbetli tatlılar, tatlandırıcılı yiyecek ve içecekler; krema, Hindistan cevizi sütü ve kreması; çay ve kahve tarzı içecekler (liseler hariç).

SATIŞI ONAYLI ÜRÜNLER 
 Meyveler, çiğ tüketilebilen sebzeler, salatalar, kuru meyveler, kuruyemişler, içme suyu, süt (pastörize), taze sıkılmış meyve ve sebze suyu, yoğurt, ayran, pastörize peynir, günlük haşlanmış yumurta, çeşnili ekmekler satışı uygun bulunan gıdalar. Ayrıca tam buğday ekmeği, tam buğday unlu ekmek, karışık tahıllı ekmek vb. ürünlerden yapılan, yumurta veya beyaz peynir, turşu hariç taze domates, havuç, marul, biber vb. sebzelerle yapılan sandviçler, doğal mineralli su, şekersiz gıdalara da izin veriyor.

Şule YILMAZ
info@pervinkaplan.com
Kaynak: MEB genelgesi 
Fotoğraf: İTÜ Vakfı Okulları 

 

07-04-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş