Arama sonuçları

Okula uyum süreci nasıl kolay geçirilir?

Okula uyum süreci nasıl kolay geçirilir?

Okula uyum süreci nasıl kolay geçirilir? Okullar ilk olarak minikler için bir hafta erken açılacak. Okul öncesi, 1'ler ve 5'ler ve 9'uncu sınıflar 11 Eylül Pazartesi günü uyum eğitimine girecek. Bir hafta içinde okula ilk kez başlayacak öğrencilerin okula uyum sağlamaları amaçlanıyor. Ortaokula başlayacak öğrenciler de bu uyum eğitimine girecek.                        

OKULA UYUM SÜRECİ NASIL KOLAY GEÇİRİLİR?

Okul dönemi çocuğun dış dünyaya açıldığı, güvenli alan olarak kabul ettiği ev ortamından uzaklaştığı ve bireyselliğini kazandığı ilk zaman olduğu için okula alışmak bazı çocuklar için zaman alıyor. Bu nedenle okula uyum döneminde bazı çocukların çeşitli kaygılar yaşaması ve bakım veren kişiden ayrılmak istememesi gibi durumların doğal ve geçici olduğu unutulmamalı. 

OKULA UYUM SÜRECİNDE AİLENİN ROLÜ NEDİR?

Nesibe Aydın Okulları Rehberlik Birimi okula uyum süreci için ailelerin rolünün önemine dikkat çekerek, okula uyum süreci hakkında doğru bilinen yanlışları şöyle sıralıyor: 

OKULLA İLGİLİ SÜREKLİ HATIRLATMALAR YAPMAYIN  

Okulun önemini vurgulamak adına sürekli yapılan ve neredeyse bir ay öncesinden başlayan  “okullar açılıyor” veya “artık sen de okula gideceksin” gibi hatırlatmalar çocuk için zaten belirsiz olan bir süreçte ilk gün kaygısının artmasına sebep olabilir. Bu tür söylemlerden kaçınmak ve bunun yerine zaman zaman okulla ilgili bilgi verici kitapların okunması veya ilk gününü hayal ederek resim yoluyla duygularını ifade etmesi sağlanabilir. 

AİLE BİREYLERİ TUTARLI OLMALI

Aile bireyleri içerisinde okula yönelik tutumlarda tutarlılık olmalı. Okula gitmek istemeyen çocuğa aile içerisindeki herkesin sorumlulukları anlatılmalı. Aile bireyleri arasındaki tutarsızlık hem çocuk için yanlış algı, hem de çocuğun gözünde bireylerden birinin kendisini cezalandırdığı algısını oluşturabilir. 

OKULA GİTMEK İSTEMİYORSA HANGİ HATAYI YAPMAMALISINIZ?

Okul ortamına alışmakta güçlük çeken bazı çocuklar okula gitmek istememe konusunda oldukça ısrarcı olabilirler. Bu durumda bazı aileler çocuğun üzüntüsüne dayanamayıp onun rahatlaması için bir iki gün gitmemesinin sorun olmadığını düşünmektedirler. Ancak bu durum çocuğun uyum sürecini uzatacağı gibi, okula gitme konusunda yanlış bir algıya sahip olmasına da sebep olabilmektedir (örneğin, okul istediğim zaman gidebileceğim bir yer). Devamsızlık yerine okuldaki etkinlikleri kaçıracağı ifade edilebilir veya sevdiği bir oyuncağı yanına alarak okulda kendini daha güvende hissetmesine yardımcı olunabilir. 

KAYGILARINI KÜÇÜMSEMEYİN

 Çocuğun kaygıları hafife alınmamalı veya küçümsenmemelidir. “Sen artık büyüdün, herkes gidiyor sen neden korkuyorsun, ablalar/abiler ağlamaz, böyle yaparsan kimse seninle arkadaş olmaz,...” gibi söylemlerden uzak durulmalı. Çocuğun kendisini ve yaşadığı duyguları ifade etmesine izin verilmeli, duyguları olduğu gibi kabul edilmeli ve desteklenmelidir. 

İLK GÜN BİRLİKTE OKULA GİDİN

İlk gün mümkünse okula yönelik kaygısı olan çocukla birlikte okula gidilmelidir. Bu çocuğa güven duygusu verecektir. Çocuk okula bırakılırken uzun vedalardan kaçınılmalı, net ve emin cümlelerle vedalaşma yapılmalıdır. Kesinlikle haber vermeden okuldan ayrılınmamalıdır. Çocuğun okulla ilgili sorduğu sorulara “bilmiyorum” cevabı vermekten kaçının. Çocuk için her şey net ve anlaşılır olsun. Özellikle eve nasıl döneceği, servise nasıl bineceği, evde O’nu kimin karşılayacağı gibi konular mutlaka önceden konuşulmalı. 

KAYGINIZI ÇOCUĞUNUZA GEÇİRMEYİN

Anne-babanın kaygısının çocuğa geçeceği unutulmamalı. İlk günler, aile bireyleri mümkün olduğunca sakin ve çocuğa güven verici bir tutum sergilemeli. Benzer şekilde anne-babanın okul veya öğretmenle ilgili olumsuz düşünceleri veya kaygıları çocuğa yansıtılmamalıdır. Anne-babanın olumsuz duygular beslediği bir öğretmenle çocuğun yakınlık kuramayacağı unutulmamalıdır.

OKULLA İLGİLİ BU SORULARI SORMAYIN

Çocuk eve döndüğünde “Bir sorun oldu mu?”, “Öğretmenin kızdı mı?”, “Ağladın mı?” gibi olumsuz soru ifadeleri yerine “En çok neye güldün?”, “Arkadaşlarınla nasıl eğlendin?” gibi ifadelerle sorular yöneltilmelidir. Bu şekilde okul ile bağlantı kurduğunuz kavram “eğlence, arkadaşlık, oyun” gibi olumlu ifadeler olacaktır.

06-09-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş