Arama sonuçları

ÖSYM’den KPSS’ye yüzde 90 zam

ÖSYM’den KPSS’ye yüzde 90 zam

2017 Kamu Personel Seçme Sınavı Lisans başvuru kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlandı. 2017 KPSS A Grubu ve Öğretmenlik sınavı başvuruları bugün itibariyle başladı. 2017 Kamu Personel Seçme Sınavı Lisans Başvuru Kılavuzu'nu inceleyen adaylar sınav ücretlerini görünce şok oldu. ÖSYM’nin yayımladığı kılavuza göre 2017 KPSS başvuru ücretleri arttı. Geçtiğimiz yıl her bir oturum için 55 TL olan KPSS başvuru ücreti bu yıl 60 TL olarak belirlendi. Buna göre geçtiğimiz yıl tüm oturumara girmek isteyen adaylar 220 TL öderken bu yıl kılavuzdan “tüm oturumlar için” ifadesi kaldırıldı ve kılavuzda oturumların ayrı ayrı ücretleri yer aldı. Buna göre tüm oturumlara girmek isteyen adaylar toplam 420 TL ödemek zorunda.    

ÜCRETLER NASIL DEĞİŞTİ?
2016 Kamu Personel Seçme Sınavı Lisans Kılavuzu’nda KPSS oturum ücretleri her oturum için 55,00 TL, bir oturuma girmek isteyen adaylar için 55,00 TL, iki oturuma girmek isteyen adaylar için 110,00 TL, üç oturuma girmek isteyen adaylar için 165,00 TL, tüm oturumlara girmek isteyen adaylar için 220,00 TL, ÖABT için 55,00 TL olarak belirlenmişti. 

Bu sene kılavuzda “tüm oturumlara girmek isteyen adaylar” ifadesi kaldırılarak tüm oturumlar için ayrı ayrı ücretler belirtildi. Buna göre Genel Yetenek-Genel Kültür testi ve Eğitim Bilimleri testi 60’ar TL; Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Muhasebe, Hukuk, İktisat, İstatistik, Maliye ile Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 40’ar TL, ÖABT ise 60 TL ile ücretlendirildi. 

ÖĞRETMENLİK İÇİN 165 TL YERİNE 180 TL
Kamu kurum ve kuruluşlarının, A Grubu ve Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlik kadrolarına ilk defa atanacakların geçerli bir KPSS puanına sahip olmaları zorunlu. Bu sınavın sonuçları, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen kadrolarına yapılacak atamalarda da kullanılıyor.
Öğretmen kadroları için bu sınava başvuran adaylar, sınavın genel yetenek-genel kültür ile eğitim bilimleri oturumlarına ve alanlarına bağlı olarak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine (ÖABT) katılmak zorunda. ÖABT’ye katılmak isteyen adayların, KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve KPSS Eğitim Bilimleri oturumlarına da katılmaları zorunlu olduğundan, en az 180,00 TL sınav ücreti yatırmaları gerekiyor. Geçtiğimiz yıl bu rakam 165,00 TL idi.  

TÜM ALAN ALAN BİLGİSİ SINAVLARI İÇİN 420 TL 
Adayların KPSS alan bilgisi sınavlarına girmeleri ise  isteğe bağlı. Bu alanda adaylar, başvuru formunda katılmak istedikleri alan sınavlarını işaretleyecek. Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Muhasebe, Hukuk, İktisat, İstatistik, Maliye ile Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri alanlarında yapılan sınavların her oturumu 40,00 TL. Yani KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve tüm alan sınavları oturumlarına katılmak isteyen adayların ödemesi gereken ücret toplam 420 TL. Bunlara eğitim bilimleri ve ÖABT de eklendiğinde ücret 540 TL’ye çıkıyor. 

ÜCRETİNİ ÖDEMEYENİN BAŞVURUSU GEÇERSİZ SAYILACAK
ÖSYM’nin yayımladığı başvuru kılavuzuna göre KPSS başvuruları 23 Mart’ta sona erecek. Sınava başvuru yapan adayların 24 Mart’a kadar sınav başvuru ücretlerini ödemeleri gerekiyor. Sınav ücretini ödemeyen adayların başvuruları geçersiz sayılacak. 

13-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş