Arama sonuçları

ÖSYM, 2017 KPSS ve ÖABT’de neleri değiştirdi?

ÖSYM, 2017 KPSS ve ÖABT’de neleri değiştirdi?

ÖSYM tarafından 2017'de düzenlenecek Kamu Personeli Seçme Sınavında (KPSS) ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinde (ÖABT) başvuru tarihleri belli oldu. ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre KPSS ve ÖABT’de değişiklikler yapıldı. ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, lisans düzeyinde yapılan KPSS'lerde işletme, muhasebe, hukuk, kamu yönetimi, iktisat, maliye, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri ile istatistik alan testleri, cumartesi ve pazar günlerinde sabah ile öğleden sonra olmak üzere iki veya üç test olarak uygulanacak. Bu yıl KPSS’de "ekonometri" testi bulunmayacak.       

ÖABT BAŞVURULARI BAŞLADI

2017 KPSS lisans düzeyinde 21 Mayıs 2017, 27 Mayıs 2017 ve 28 Mayıs 2017 tarihlerinde sabah ve öğleden sonra uygulanacak. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT), MEB Öğretmen atamalarına katılacak öğretmen adayları için alanlarına bağlı olarak 16 Temmuz 2017 tarihinde uygulanacak. 

2017- KPSS Genel Yetenek- Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, ÖABT başvuruları başladı ve başvurular 23 Mart’a kadar devam edecek. Ücret ödeme için son gün 24 Mart. 2017 KPSS Alan Sınavları (Kamu Yönetimi, Uluslar arası İlişkiler, İşletme, Muhasebe, Hukuk, İktisat, Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri) başvuruları ise 27-31 Mart 2017 tarihleri arasında alınacak, ücret ödeme için son gün ise 3 Nisan 2017. 

2017 KPSS'DE NELER DEĞİŞTİ?

ÖSYM, bu yıl KPSS’de birçok değişikliğin yapıldığını açıkladı. Buna göre Genel Kültür-Genel Yetenek Testi için verilen süre 120 dakikadan 130 dakikaya çıkarıldı ve daha önce 16 alanda yapılan ÖABT sınavı, Okul Öncesi Öğretmenliğinin de eklenmesi ile 17 alanda yapılacak.

İşte 2017 KPSS’deki değişiklikler:

GENEL KÜLTÜR VE GENEL YETENEK TESTLERİ SÜRESİ UZADI: Genel Kültür-Genel Yetenek Testi için verilen süre 120 dakikadan 130 dakikaya çıktı.

 ALAN BİLGİSİ SINAVLARI 4 OTURUMDA YAPILACAK:  Aynı gün içerisinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere 160 dakikalık iki oturum halinde ve her oturumda 5 testin yer aldığı KPSS alan bilgisi sınav uygulaması, iki günde sabah ve öğleden sonra olmak üzere 4 oturumda ve her alanın ayrı bir test olarak uygulanacağı bir formata dönüştürüldü. 

ALAN TESTLERİ BİRBİRİNDEN AYRILDI: Daha önce 5 testin bir kitapçıkta yer aldığı uygulama yerine her adayın kendi alanı ile ilgili testlere odaklanabilmesine imkan sağlamak üzere alan testleri birbirinden ayrıldı, böylelikle adayların çözmeyecekleri testler için salonda zorunlu olarak bulunma süresi azaltıldı.

SORU SAYISI 40’A ÇIKARILDI: Her test için ayrı bir kitapçık ve ayrı bir süre öngören yeni uygulamada kapsam geçerliliğinin artırılması amacıyla test bazındaki soru sayısı 30’dan 40’a çıkarıldı, bunu karşılamak üzere sınav süresine gerekli ilave yapıldı. İstatistik için 60 diğertüm testler için sınav süresi 50 dakika olarak belirlendi. 

ALAN TESTİ PUANI HESAPLANMAYACAK: KPSS değerlendirme işlemlerinde daha önce doğru ya da yanlış hiçbir cevabı bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara dahil edilmez iken, yeni uygulamada Genel Yetenek Testi ile Genel KültürTestinin her birinde ve ilgili alan testinde en az bir ham puanı bulunmayan adaylar için ilgili alanda Alan Testi Puanı hesaplanmayacak.

EKONOMETRİ TESTİ KALDIRILDI: Ekonometri testi, bu alanla ilgili KPSS puanı kullanılmadığından kaldırıldı. 

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ DE ÖABT’YE GİRECEK: Daha önce 16 alanda yapılan ÖABT sınavı Okul Öncesi Öğretmenliğinin de eklenmesi ile 17 alanda yapılacak.

ÖABT KAPSAMINDA YAPILMAYAN YABANCI DİLLERDE YDS: ÖABT kapsamında sınav yapılmayan yabancı dillerde (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında, ilgili yılda yapılan İlkbahar Dönemi Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarından oluşturulan KPSS120 puan türü kullanılacak. 

ALAN TESTLERİ OTURUMLARINDA DÜZENLEME: Lisans düzeyinde yapılan KPSS’lerde alan testleri (İşletme, Muhasebe, Hukuk, Kamu Yönetimi, İktisat, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İstatistik) Cumartesi ve Pazar günlerinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki veya üç test olarak uygulanacak. KPSS alan testleri programı için tıklayınız. 

KPSS PUAN TÜRLERİ SADELEŞTİRİLDİ: Kullanılmayan KPSS puan türleri sadeleştirildi.  KPSS puan türleri için tıklayınız.

SAYIŞTAY DENETÇİ YARDIMCISI ADAYLIĞI SINAVINDA KPSS ŞARTI GELDİ

6085 sayılı Sayıştay Kanunu ile Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Yönetmeliği hükümlerine göre, ÖSYM ile Sayıştay Başkanlığı arasında her yıl imzalanan protokol doğrultusunda yapılan Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylığı Eleme Sınavına alınacak adayların belirlenmesinde 2017 yılından itibaren KPSSP48 puanı kullanılacak.

13-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş