Arama sonuçları

Özel okul öğretmenini de 'seçerek' alıyor

Özel okul öğretmenini de 'seçerek' alıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmenleri Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'ne (ÖABT) göre seçiyor, ardından da bu öğretmenleri "aday" olarak görevlendiriyor. Son yönetmelik değişikliğinden sonra artık öğretmen adayları performans kriterlerine göre 'elendikten' sonra yazılı ve sözlü sınavlara da girecekler.

Devlet okullarında öğretmen olmak işte bu aşamalardan geçerken özel okullarda da farklı bir süreç işlemiyor. Onların da kendilerine göre "seçme" kriterleri bulunuyor. İşte bu kriterlerden bazıları:

YAZILI SINAV: Birçok okul öğretmen adaylarını alan bilgilerini ölçtüğü sınavlara sokuyor.

MÜLAKAT: Alan bilgisi ile ilgili yazılı sınavda başarılı olan öğretmenler mülakata alınıyor. Burada kendilerini nasıl ifade ettikleri ve kılık kıyafet ve alanı ile ilgili bilgileri sorgulanıyor. Her eğitim kurumu adayların kendi felsefesine uygunluğunu anlamak için mülakat yapmayı tercih ediyor.

ÖRNEK DERS ANLATIMI: Mülakattan başarı ile çıkan öğretmeni bu kez ders anlatımı sınavı bekliyor. Bu sınavda da başarılı olan adaylar kurumlarda öğretmen olarak görevlendiriliyor.

DENEME SÜRESİ OLUYOR: Birçok özel okul devlette olduğu gibi işe aldığı öğretmenini "aday" öğretmen olarak yaklaşık bir yıl süre denemeyi tercih ediyor.

Fotoğraf: Uğur Dershaneleri

05-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş