Arama sonuçları

Özel okul öğretmeni de ödenek alacak

Özel okul öğretmeni de ödenek alacak

Yeni öğretim yılında özel okulları bekleyen sürpriz  "hazırlık ödeneği" oldu.  Tıpkı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) gibi özel okullar da öğretmenlerine bu yıldan başlayarak "Öğretime Hazırlık Ödeneği" ödeyecek. MEB, yılda bir kez öğretmenlere bu ödeneği veriyor. Bu yıl öğretmenler 950 TL aldı.

80 MİLYON TL MALİYET 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin son iki yıldır özel okullardaki öğretmenlere de "öğretime hazırlık ödeneği" ödenmesi ile ilgili çalışma yaptığını anlatan bir özel okul yöneticisi, "Özel öğretim kurumları yasasında bununla ilgili bir düzenleme olmamasına rağmen özel okulların öğretmenlere bu ödeneği ödemesi ile ilgili bir tartışma yaşıyorduk. Milli Eğitim Bakanlığı da bu ödeneğin ödenmesini okulların kararına bırakmış olmasına rağmen okullar ödemek zorunda kalıyor" dedi.


950 TL ÜZERİNDEN HESAPLANDI

Bir başka okul yöneticisi de özel okullarda 80 bin öğretmenin çalıştığını söyleyerek, "MEB'in bu yıl için verdiği 950 TL'nin ödenmesi istendi. Sadece 950 TL üzerinden hesaplandığında 76 milyon TL tutuyor" diye konuştu. 
Özel okullar 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda 657 sayılı Kanun'la düzenlenen öğretime hazırlık ödeneğinin özel okullarda görev yapan eğitim personeline de ödeneceğine ilişkin bir hüküm bulunmadığını belirterek, şöyle konuşuyor: 
"MEB geçen yıl gönderdiği yazıda ödenekle ilgili 5580 sayılı kanunda bir düzenleme olmamasına rağmen işverenin isterse ödeyebileceği ancak ödenen miktarın gelir vergisine tabii tutulmaması gerektiğini söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iki yıl geriye işleterek bu ücretin ödenmesini şart koşuyordu. ޞimdilik bu karardan vazgeçildi aksi halde özellikle zincir okullar 20 milyon TL'ye yakın ödeme yapmak zorunda kalacaktı. Ama bu yıl tüm okullar bu ödeneği ödemekle zorunlu kılındı."

27-10-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş