Arama sonuçları

Özel okullar temel liseye neden karşı çıkıyor?

Özel okullar temel liseye neden karşı çıkıyor?

Dershanelerin dönüşümünü her kesimi farklı etkiliyor. Bu dönüşümden etkilenenlerden biri de özel okullar. Özel okul kurucuları "Arkadaşlar kendi istekleri dışında işyerlerini kapatmak zorunda kalmışlardı. Özel okula alternatif olan ve velilere çocuklarını sınava hazırlayacakları vaadinde bulunarak öğrenci kayıt eden okullara itiraz etmedik. Ancak artık özel öğretim kurumları olmalarına izin verildikten sonra bu kurumlara itiraz ediyoruz" diyor. 

ÖZEL OKULA KATI KURAL AMA
Özel okul açmak için "katı" kurallar olmasına rağmen, dershanelerden dönüşen temel liselere dönüştükleri için "esnek" şartlar sağlandığını anlatan okul kurucuları eleştirilerini şöyle sıralıyor:
"Özel okulların aksine bu okullarda bahçe yok, bağımsız binada değil, apartmandalar, ikili eğitim verecekler, yüz yüze eğitim sınırlı, uzaktan ders imkanları var, teşvik alıyorlar. Anaokulunda bile oyun bahçesi zorunlu değil. Spor salonu yükümlülükleri yok. Yemek salonu isteğe bağlı. Ama bizimle eşit aynı diplomayı verecekler. Üstelik özel okul standartlarına bile sahip değiller. Bu kabul edilemez bir durum."
Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Cem Gülan'a okulların eleştirilerini anlattığımızda, "Derneğe de bu görüşler iletiliyor" diyor. 

Bu yazı Pervin Kaplan'ın Habertürk'teki köşesinde yayımlanmıştır.

Fotoğraf: Eyübloğlu Eğitim Kurumları

19-02-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş