Arama sonuçları

Sözleşmeli öğretmen başvuruları 8 Ağustos’ta başlıyor

Sözleşmeli öğretmen başvuruları 8 Ağustos’ta başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan askeri okullardaki öğrencilerin il ve ilçelerdeki nakil komisyonlarına 22 Ağustos'a kadar başvuru yapmaları gerektiğini açıkladı.

Tekin, bir televizyon kanalında katıldığı canlı yayında, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından çıkarılan KHK ile askeri liselerin kapatıldığını hatırlattı. Kapatılan 5 askeri okul bulunduğunu söyleyen Tekin, bu okullarda, 10, 11 ve 12. sınıflara denk düşen sınıflarda toplam 3 bin 103 öğrencinin kaydının bulunduğunu belirtti. Bu öğrencilerden il ve okul türlerine göre tercih alınacak. Tercihler öğrencilerin liseye girdiği yıl SBS ya da TEOG sistemlerinin hangisinden puanı varsa ona uygun yerleştirme yapılacak. İşte Tekin’in açıklamaları:

ASKERİ LİSE NAKİLERİ İÇİN BAŞVURULAR: Kapatılan askeri okullardaki öğrencilerin il ve ilçelerdeki nakil komisyonlarına 22 Ağustos'a kadar başvuru yapmaları şart. Bu tarihe kadar başvuru yapmayanları, resen yerleştirişecek puanlarına göre.

15 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALINACAK: Başbakan Binali Yıldırım'ın 15 bin sözleşmeli öğretmen alınacağına dair açıklama yaptı, buna ilişkin süreci başlattık. Açığa alınan öğretmenler hakkında herhangi bir ihraç kararının verilmedi, soruşturmalar neticesinde ihraç edilen öğretmenlerin belirlenmesinin ardından öğretmen ihtiyacına ilişkin sayı yeniden tespit edilecek. İlk etapta alınacak sözleşmeli öğretmen sayısı 15 bin olduğunu aktardı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN BAŞVURULARI BAŞLIYOR: Sözleşmeli öğretmenlikle ilgili ayrıntılı bilgilerin yer alacağı kılavuz yayınlanacak. 8 Ağustos tarihi itibarıyla sözleşmeli öğretmen adaylarından ön başvuruları alılacak.

18 MÜLAKAT MERKEZİ KURULDU: Sözleşmeli öğretmenliğe başvuranlar için ülke genelinde 18 sınav merkezinde mülakat merkezi kuruldu. Öğretmenler yeni eğitim öğretim döneminde göreve başlayacak. Sözleşmeli öğretmen alımıyla ilgili genel koşullarda hiçbir değişiklik yapılmadı.

KOPYAYA BULAŞANLARI İHRAÇ ETMİŞTİK: Dün Sayın Başbakanımız da açıkladı. 'Kopyaya bulaşmayan, herhangi bir suç işlemeyen kimseyi mağdur etmeyeceğiz' dedi. 2010 KPSS ile kamuya atanan 80 bin dolayında kamu personeli var. Bakanlığımız bünyesinde de 45 bin dolayında öğretmen, 2010 KPSS skorlarını kullanarak atanmış durumda. Bu arkadaşlarımızın tedirgin olmasını gerektirecek bir durum yok. Bunların içerisinden haklarında kopya sebebiyle soruşturma ya da yargı süreci devam eden sayı dışındakilerin etkilenmeyeceğini Sayın Başbakanımız zaten deklare etti. Bizim de elimizde o rakam belli zaten. Daha önce yargılama süreci devam ederken yargı makamları, mahkemeler bize bu rakamları isim isim bildirmişlerdi. Biz zaten bu arkadaşlarımızı ihraç etmiştik. Kopyaya karışmayanlar dışında hükümetimizin alacağı bir karar olursa bizim bakanlığımıza etkisi olmayacaktır. Bu anlamda kopyaya bulaşan, kopya nedeniyle yargılama sürecinde ismi olanları, kopya çektiği kesinleşen isimleri zaten ihraç etmiştik.

04-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş