Arama sonuçları

Sözleşmeli öğretmenlik için tercih takvimi

Sözleşmeli öğretmenlik için tercih takvimi

Sözleşmeli öğretmenlik için tercih takvimi çıktı. Sözleşmeli öğretmenlik için tercihler 7 Ekim’e kadar yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sözleşmeli öğretmenlik için takvimini açıkladı. Adaylar tercihlerini 7 Ekim'e kadar alacak. Toplam 20 bin sözleşmeli öğretmen alınacak. Bunların 15 bini Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) puanlarına göre seçildi ve mülakata çağrıldı. Puan ve mülakat sonucunda sözleşmeli öğretmenlik için tercih yapma hakkı kazanan adaylar belirlendi.

SONUÇLAR 10 EKİM'DE AÇIKLANACAK

Dershane ve etüt merkezlerinde çalışan 5 bin aday da sözleşmeli öğretmen olarak alınacak. Ama onlar için KPSS ya da ÖABT şartı istenmedi, yalnızca mülakat ile seçildiler. Toplam m 20 bin kadro için yapılan mülakat sonuçları ise geçtiğimiz 29 Eylül’de açıklanmıştı. Bu adaylar 7 Ekim'e kadar atama tercihlerini yapacak.

Sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçları ise 10 Ekim'de açıklanacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK NEDİR?

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile sözleşmeli öğretmenlerin nasıl atanacağı belirlendi. Buna göre sözleşmeli öğretmenler birer yıllık sözleşme ile çalışacak. 4 yıllık çalışma süresini tamamlayarak adaylık sürecinde başarılı olanlar görev yaptıkları eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanabilecek. Sözleşmeli öğretmenlerden kadroya geçenler ise bir 2 yıl daha görev yaptıkları eğitim kurumlarında çalışmak zorundalar. Böylece sözleşmeli öğretmen 6 yıl boyunca görev yaptığı kurumdan ayrılamayacak. Çünkü sözleşmeli öğretmenler kadroya geçmiş bile olsalan 6 yıl boyunca eş özrü gibi haklardan yararlanamayacak. Bu yüzden de bu uygulama “çakılı öğretmen” olarak da nitelendiriliyor.

 

06-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş