Arama sonuçları

Sözleşmeli öğretmenlikte ikinci tur başvuruları

Sözleşmeli öğretmenlikte ikinci tur başvuruları

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bu yıl alacağı 15 bin sözleşmeli öğretmenlikte ikinci aşama başvuruları KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’nin (ÖABT) sonuçlarının açıklanmasından sonra bugün başlıyor.

Sözleşmeli öğretmen alımı başvuruları için MEB iki farklı takvim belirledi. İlk takvim  yalnızca KPSS puanlarının yeterli olduğu KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) gerektirmeyen alanlar için oldu. Bu ilk aşamanın ön başvuruları geçtiğimiz 11 Ağustos’ta tamamlandı.

İlan edilen kadrolar için 2016-KPSS10 ve KPSS121 puan türlerinden 50 ve üzeri taban puana sahip adaylar, sözlü sınav için “http://ikgm.meb.gov.tr” adresinden başvuru yaptı. İlk aşama başvurularının sözlü sınavları da geçtiğimiz 15-26 Ağustos tarihleri arasında yapıldı. Sözlü sınavlar 18 merkezde gerçekleştirildi. İki ayrı takvime sahip sözleşmeli öğretmenlerin ilk sözlü sınavlarının sonuçları ise 28 Eylül’de açıklanacak.

İKİNCİ AŞAMA BAŞVURULARI BAŞLIYOR

Öğretmenlikte ikinci aşama başvuruları ise ÖABT gerektiren alanları kapsıyor. Bu alanlar da 17 branşı içeriyor. ÖABT sonuçlarının geçtiğimiz gün açıklanmasının ardından da sözleşmeli öğretmenlikte ikinci aşama başvuruları da bugün başlayacak. ÖABT puanına göre bu adaylar ön başvurularını 5-8 Eylül tarihleri arasında yapacak.

9 EYLÜL’DE SINAV YERİ BELLİ OLACAK 
Öğretmenlerin sözlü sınav merkezleri 9 Eylül’de açıklanacak. Sözlü sınav 19-27 Eylül tarihleri arasında yapılacak. En yüksek puanlı adaydan başlamak üzere ilan edilen kadronun 3 katı kadar aday sözlü sınava alınacak.

SÖZLÜ SINAV SONUÇLARI 28 EYLÜL’DE

Hem birinci hem de ikinci aşama başvurularının sözlü sınav sonuçları aynı tarihte 28 Eylül’de açıklanacak.  Sınav için yapılacak itirazlar 3 Ekim’de sonuçlandırılacak. Adayların atama tercihleri, 4-7 Ekim arasında alınacak ve 10 Ekim’de atama sonuçları açıklanacak.

ÖABT SONUÇLARI NE OLDU?

Geçtiğimiz 20 Ağustos’ta 17 dalda yapılan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’nin (ÖABT) sonuçları geçtiğimiz 2 Eylül’de açıklandı. ÖSYM, sınavda iki sorunun cevabının değiştirildiğini, 6 sorunun da iptal edildiğini açıkladı. İptal edilmiş olan sorular, ilgili testte en az bir cevabı bulunan tüm adaylar için doğru cevaplanmış kabul edilerek değerlendirildi.

Devlette öğretmen olarak çalışmak isteyenler KPSS’nin yanı sıra 17 dalda yapılan ÖABT’ne girmek zorunda. Bu yıl ilk kez sınava okul öncesi öğretmenleri de girdi. Sınava giren 311 bin 759 adaydan 311 bin 704’ünün sınavı geçerli sayıldı.

ÖABT HANGİ BRANŞLARDA YAPILIYOR?
 

1-  Türkçe Öğretmenliği

2-  İlköğretim Matematik Öğretmenliği

3-  Fen Bilimleri Öğretmenliği

4-  Fen ve Teknoloji Öğretmenliği

5-  Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

6-  Türk Dili ve Edebiyatı

7-  Tarih

8-  Coğrafya

9-  Matematik (Lise)

10- Fizik

11- Kimya

12- Biyoloji

13- Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

14- Yabancı Dil (Almanca ve İngilizce)

15- Rehber Öğretmen

16- Sınıf Öğretmenliği

17- Okul Öncesi Öğretmenliği

 

05-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş