Arama sonuçları

Tercih yapan da yetenek sınavına girebilir

Tercih yapan da yetenek sınavına girebilir

Yükseköğretim kurumları iki yolla öğrenci alınıyor. Bunlardan biri merkezi yerleştirme. Bu yerleştirmeye katılacak adaylar YGS ve LYS puanlarıyla tercih listesi hazırlar. Bu yıl adayların 24 bölüm tercih etme hakkı var. Bu tercih listesini adaylar ÖSYM’ye yolluyor. ÖSYM de kontenjan ve adayların tercihlerini dikkate alarak, puan üstünlüğüne göre adayları yükseköğretim programlarına yerleştiriyor. Bunun adı merkezi yerleştirme. 

Üniversiteli olmanın ikinci yolu ise özel yetenek sınavlarından geçiyor. Yükseköğretim kurumları sanat ve spor alanlarında olmak üzere bazı programlara “özel yetenek” sınavı ile öğrenci alıyor. Bu sınavları kurumlar kendileri düzenliyor ve öğrencilerin yerleştirmelerini de kendileri yapıyor. 

BU YIL 28 BİN ÖĞRENCİ ALINACAK 
Bu yıl özel yetenek sınavı  ile öğrenci alacak yükseköğretim programları için ayrılan kontenjan 28 bin 845 oldu. Bu kontenjanının 22 bin 77’si devlet üniversitelerinde. Vakıf üniversitelerinde özel yetenek kontenjanları 5 bin 159 olurken, KKTC üniversitelerinde bu sayı 1530. Kılavuzda da yer alan yurtdışı üniversiteler için tanınan kontenjan ise 79 oldu. 

150 PUAN ŞARTI VAR  
Özel yetenek sınavlarına başvurmak için YGS puanlarınızdan birinin 150 olması gerekiyor. Ancak üniversitelerin daha yüksek puan açıklama hakkı da var.  YÖK Genel Kurulu’nun 2014 yılında aldığı karar engelli öğrenciler için özel yetenek sınavlarına katılmalarının kolaylaştırılması oldu. Bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, otizm, spektrum bozukluğu gibi engelli öğrenciler için engelli olduklarını belgelediklerinde YGS puanlarından en az birinin 100 ve üzerinde olması bu programlara ön kayıt yaptırmaları için yeterli. Ayrıca devlet konservatuvarlarında lise devresi mezunlarında da YGS puan şartı bulunmuyor. 

Özel yetenek sınavları ile öğrenci alan programlarda okumayı düşünenlerin unutmamaları gereken bir nokta var. Yurtdışı ve KKTC'deki üniversitelere özel yetenek sınavı sonuçlarına göre girdiyseniz Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş yapamayacağınızı da bilin.

 

01-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş