Arama sonuçları

LYS'de başarı sırası TEOG'da yüzdelik dilim

LYS'de başarı sırası TEOG'da yüzdelik dilim

Hem liseye gidecek öğrencilerin velileri hem de üniversiteye girecek gençler için tercih dönemi. Geçtiğimiz 15 Temmuz'da başlayan TEOG tercih döneminin ardından Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puanlarının açıklanmasıyla "Tercihler nasıl yapılacak?" sorusu gündemde.  

LYS tercihi yapacak adaylara tavsiyem tercih listenizi oluştururken puanınızı değil, başarı sıranızı dikkate almanız olacak. Çünkü puanları belirleyen sınav sorularının zorluk ya da kolaylığıdır. Örneğin YGS çok kolay olduğu için puanların yükseldiğini hatırlayın. Bu yüzden tercihlerinizi başarı sırasına göre ama geniş bir yelpazede yapın. 

TEOG tercihlerine gelince onların da TEOG'da Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) kullanmamaları gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) üç yıldır başarı sırası vermediği için onlar yüzdelik dilim kullanmak zorunda.  Oysa başarı sırası bir öğrenciyi temsil ederken yüzdelik dilim içinde kaç öğrencinin yer aldığını bilmek mümkün olmuyor. Sınav sonuçlarının puansal yığını da paylaşılmadığı için bu da tahmin yapmayı zorlaştırıyor. Başarı sırası paylaşılmadığına göre tercih için kullanabileceğiniz en sağlıklı veri öğrencinin yüzdelik dilimi olacak. 

Bu bilgi MEB sitesinden geçtiğimiz 29 Haziran’da açıklanan Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) sonuç belgesinde yer alıyor.  Bu belgede öğrencinizin puanının yanı sıra il ve Türkiye geneli yüzdelik dilimini bulacaksınız. Bakanlığın sitesinden de merkezi yerleştirmeyle öğrenci alan okulların yüzdelik dilimlerini ve kontenjanlarını göreceksiniz. Kendi başarı sıranız ile seçtiğiniz okulların başarı sıralarını karşılaştırarak tercih yapacaksınız. 

YEP NE DEMEK?
Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) merkezi yerleştirme ile öğrenci alan başta Anadolu, fen ve sosyal bilimler liseleri olmak üzere ortaöğretim kurumları tercihlerinde kullanılacak bir puan. Bu puan 6 dersten toplam 12 tane olarak yapılan TEOG sınavlarının sonuçları ile öğrencinin 3 yıllık okul notlarının toplamından oluşuyor. YEP hesaplamasında 700 puan üzerinden hesaplanan TEOG sınavları yüzde 70 etki yaparken, 100 puan üzerinden hesaplanan öğrencinin 6’ıncı, 7’inci ve 8’inci sınıf yılsonu başarı puanları yüzde 30 etkili oluyor. 

TERCİHTE KONTENJANA DA DİKKAT EDİN 
TEOG tercihlerinde de LYS tercihlerinde de seçtiğiniz okulların ya da bölümlerin bir önceki yıla göre kontenjanlarını da dikkate alın. Bazı programlarda kontenjan azalıyor, bazılarında da yükselebiliyor. 

 

19-07-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş