Arama sonuçları

Ağustos ayında yerleştirme heyecanı var

Ağustos ayında yerleştirme heyecanı var

Ağustos ayında yerleştirme heyecanı var. Ağustos ayı hem lise hem de üniversite adayları için heyecanlı bekleyişin son bulacağı ay olacak. Çünkü hem TEOG hem de üniversite yerleştirme sonuçları ağustos ayında açımlanacak.

AĞUSTOS AYINDA YERLEŞTİRME HEYECANI

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) yerleştirme puanının açıklanmasının ardından başta Anadolu ve fen liseleri olmak üzere aileler çocukları için lise tercihlerini  14-24 Temmuz tarihleri arasında yaptı. Yerleştirmeye Esas Puana (YEP) göre öğrenci alan bu okullara Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu öğrencilerin yerleştirme işlemlerini okulların belirlenmiş kontenjanlarına, ortaöğretime yerleştirmeye esas puan ve puan üstünlüğüne dayalı olarak öğrencilerin tercihleri doğrultusunda yapacak. TEOG yerleştirme sonuçları ise 11 Ağustos Cuma günü açıklanacak. Öğrencilerin yerleştikleri okullara kayıtları otomatik olarak MEB tarafından yapılmış olacak. 25 okuldan oluşan tercihlerinden herhangi birine yerleşemeyenler ise yine bakanlık tarafından otomatik olarak açık liseye kaydedilecek.

TEOG'DA NAKİL UYGULAMASI BAŞLAYACAK

TEOG yerleştirme sonuçlarının 11 Ağustos tarihinde açıklanması ile birlikte okullardaki boş kontenjanlar da belli olacak. Ardından ise 3 kez nakil uygulaması yapılacak. Nakil uygulaması 14-18 Ağustos, 21-23 Ağustos ve 28 Ağustos- 6 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Nakil uygulamasına açık liseye kaydedilenlerin yanı sıra bir okula yerleşenler ve özel okul öğrencileri de katılacak. 2017-2018 öğretim yılı ise 18 Eylül'de başlayacak.

ÜNİVERSİTE YERLEŞTİRME SONUÇLARI DA AĞUSTOS AYINDA

TEOG öğrencileri gibi ağustos ayında bir başka yerleştirme bekleyenler de üniversite adayları. 10-11 ve 17-18 Haziran'da yapılan 2017 Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarının 11 Temmuz'da açıklanmasının ardından üniversite adayları da 18-26 Temmuz'da üniversite tercihlerini yapmıştı. Üniversite yerleştirme sonuçlarının da elektronik kayıtların başlayacağı 11 Ağustos'tan önce açıklanması bekleniyor.

 

 

01-08-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş