Arama sonuçları

Üniversite yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

Üniversite yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

Üniversite yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? YGS ve LYS yerleştirme puanları ile tercih yapan adaylar için süre dün gece son buldu. Şimdi sırada yerleştirme sonuçlarının açıklanması var. Hem adaylar hem de aileleri önümüzdeki yaklaşık 2 haftayı yerleştirme sonuçlarının açıklanmasını bekleyerek geçirecek.

ÜNİVERSİTE YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Üniversite yerleştirme sonuçlarının ne zaman açıklanacağına ilişkin ÖSYM’nin yaptığı bir açıklama yok. Ancak biz üniversite yerleştirme sonuçlarının 11 Ağustos’tan önce açıklanacağını söyleyebiliriz. Nedeni ise 2017 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan yükseköğretim kurumlarına kayıt tarihleri ile ilgili bilgiler.

ÜNİVERSİTELERE KAYITLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Çünkü bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 14-18 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Üniversitelere elektronik kayıtlar da 11-16 Ağustos tarihleri arasında alınacak. Bu durumda da elektronik kayıtların başlayacağı 11 Ağustos’tan önce ÖSYM’nin de yerleştirme sonuçlarını açıklaması bekleniyor.

YERLEŞTİRME SİSTEMİ NASIL İŞLEYECEK?

Üniversite adaylarının yükseköğretim kurumlarına merkezi yerleştirmelerini ÖSYM belli kurallara göre yapacak. Merkezi yerleştirme, adayların yerleştirme puanlarına, tercihlerine ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşullarına göre bilgisayar ortamında yapılacak.

Sistemin esasları şu şekilde özetlenebilir:

a)Her yükseköğretim programına, kılavuzda belirtilen ve bilgisayar ortamında denetlenebilen koşulları taşıyan ve bu programa tercih listesinde yer vermiş olan adaylar arasından kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleştirilecek. Yerleştirme puanlarına göre yapılacak yerleştirme işleminde ilgili yerleştirme puanı yüksek olan adaya öncelik verilecek.

YALNIZCA TEK PROGRAMA YERLEŞEBİLİR

b) Bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bu program, adayın yerleştirme puanlarıyla girebildiği en üst tercihidir. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz.

c) Merkezi yerleştirme sisteminde bir adayın kayıt hakkı kazandığı programı sonradan değiştirmesi, bir başka deyişle, daha düşük puanla öğrenci alan başka bir programa kaydolması mümkün olmayacak.

 

27-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş