Arama sonuçları

Üniversiteleri bölecek tasarı: 6 madde kabul edildi

Üniversiteleri bölecek tasarı: 6 madde kabul edildi

Üniversiteleri bölecek tasarı: 6 madde kabul edildi.  Aralarında İstanbul, Gazi ve Anadolu üniversitelerinin de yer aldığı 13 devlet üniversiteni bölecek tasarı TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlandı. Büyük tepkilere neden olan, öğrenci, mezun ve akademisyenlerin karşı çıktığı üniversiteleri bölecek tasarı komisyonda kabul edilmesinin ardından Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlandı.

ÜNİVERSİTELERİ BÖLECEK TASARI: 6 MADDE KABUL EDİLDİ

 

Tasarının 6 maddesi kabul edildi. Kabul edilen maddelerine göre, özel okullar ile özel öğrenci yurt ve benzeri kurumların taşınır ve taşınmaz mallarının haczi, yürütülen takipler hariç olmak üzere içinde bulunulan eğitim ve öğretim yılı sonunda yapılacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarının merkez teşkilatlarına ait kadrolarındaki müfettiş, denetçi ve uzman personel, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) talebi üzerine Yükseköğretim Denetleme Kurulunda, 2 yıla kadar görevlendirilebilecek.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ YÖK DENETİMİNDE

YÖK, gözetim ve denetim görevi kapsamında, vakıf yükseköğretim kurumlarının ilişkili kişiler ile yaptıkları mal veya hizmet alım ya da satımlarına veya parasal hareketlere ilişkin olarak bu kişilerden bilgi ve belge isteyebilecek ya da inceleme talep edebilecek.

İlişkili kişi şunları ifade edecek: Kurucu vakıf ve vakıf yükseköğretim kurumlarının mütevelli heyet üyeleri ve yöneticilerinin ilgili bulunduğu gerçek kişi veya kurum ile idaresi, denetimi veya sermayesi bakımından doğrudan veya dolaylı olarak bağlı olduğu ya da nüfuzu altında bulundurduğu gerçek kişi veya kurumlar.

MÜTEVELLİ HEYET ÜYELERİ VE EŞLERİ

Mütevelli heyet üyeleri ve yöneticilerin eşleri, mütevelli heyet üyeleri ve yöneticilerin veya eşlerinin üstsoy ve altsoyu ile üçüncü derece dahil yansoy hısımları ve kayın hısımları da ilişkili kişi sayılacak.

YURTDIŞI FİNANSAL İLİŞKİLERİ KONTROL EDİLECEK

YÖK, vakıf üniversitelerinin yurt dışı mali ve finansal ilişkilerinin denetimini, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından talep edebilecek.

Vakıf üniversitelerinin satım, kiralama, mal ve hizmet alımları ile yapım işlerinde uyacakları usul ve esaslar, YÖK tarafından çıkarılan yönetmelikle belirlenecek.

YÖK'te ihtiyaç duyulan uzman personel, 3 yıllık süre zarfında diğer kurumlardan Yükseköğretim Kurulu uzmanı olarak atanabilecek. Atanacakların sayısı, Yükseköğretim Kurulu uzmanı kadro sayısının yüzde 20'sini geçemeyecek.

İLAHİYAT ÖNLİSANS MEZUNLARINA LİSANS TAMAMLAMA

İlahiyat önlisans programından mezun olanlara ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerde eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılacak. Bu eğitimin usul ve esasları ile her yıl tahsis edilecek kontenjanlar YÖK tarafından belirlenecek.

 

BULUNDUKLARI ŞEHİRLERİN İSİMLERİ EKLENDİ

Bazı üniversitelerin adına, bulundukları şehirlerin isimleri eklenecek. Bu değişiklikler şöyle olacak.

Uludağ Üniversitesi: Bursa Uludağ Üniversitesi.

Cumhuriyet Üniversitesi: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi.

Adnan Menderes Üniversitesi: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi.

Mustafa Kemal Üniversitesi: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi.

 

BİNALİ YILDIRIM ÜNİVERSİTESİ ADINI ALDI

Dumlupınar Üniversitesi: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi.

Okan Üniversitesi: İstanbul Okan Üniversitesi.

Namık Kemal Üniversitesi: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi.

Ahi Evran Üniversitesi: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi.

Mehmet Akif Üniversitesi: Burdur Mehmet Akif Üniversitesi.

Erzincan Üniversitesi: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi.

Bozok Üniversitesi: Yozgat Bozok Üniversitesi.

 

ÜNİVERSİTELERİN İSİMLERİ DEĞİŞMESİ

Tasarının üniversitelerin isimlerinde değişiklik içeren maddesinde AK Parti ve CHP'nin verdiği aynı mahiyetteki önergeler kabul edildi.

Kabul edilen önergeler doğrultusunda, Bülent Ecevit Üniversitesi'nin adı da "Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi" olarak değiştirilecek.

Tasarının 6'ncı maddesinin kabul edilmesinin ardından Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı birleşime ara verdi. Ara sonrasında komisyon ve hükümetin yerine oturmaması üzerine Bahçekapılı, birleşimi saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

 

 

02-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş