Arama sonuçları

Üstün zekalılar ‘yerinde’ tespit edilecek

Üstün zekalılar ‘yerinde’ tespit edilecek

Türkiye Üstün Zekâlılar Derneği (TÜZDER) ile Yıldız Teknik ve İstanbul Teknik üniversitelerince yürütülen proje kapsamında üstün zekalılar tespit edilip, kendilerine uygun ortamlarda eğitim alması sağlanacak. Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) Başkanı Tunahan Coşkun, Türkiye'deki üstün zekalıların tespit edilip, değerlendirilmesi konusunda sıkıntılar bulunduğunu söyledi.

Türkiye'nin bu önemli potansiyelinin değerlendirilmesi gerektiğinin önemine değinen Coşkun, bu eksikliği kapatmak için çeşitli projeler geliştirdiklerini ifade etti. Coşkun, Türkiye'de özellikle üstün zekâlı öğrencilerde mutsuzluk sorunu yaşandığını aktararak, şöyle konuştu:

ONLARI DEĞERLENDİREN BİR SİSTEM KURMAK İSTİYORUZ: Bu mutsuzluğa neden olan çok etken var. Bunlardan bir tanesi de eğitim mekânlarının ve programlarının onların ihtiyaçlarına göre dizayn edilmemiş olması. En azından bir laboratuvarlarda olsa üstün zekalı çocukların ihtiyaçlarını karşılayan, onların ilgi ve alakalarına yönelik mekan ve program oluşturarak, hem öğrencilerin mutluluğunu artırmak hem de öğrencilerin üretimine katkı sağlayan, onları değerlendiren bir sistem kurmak istiyoruz.

SİSTEMLE ÜSTÜN ZEKÂLILARIN MUTLULUĞU DA ARTIRILACAK: Üstün zekâlı öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda, yaklaşık bir yıldır hazırlığını yapıyoruz.  “STEM Eğitimiyle Girişimci Gençler Projesi"ni hayata geçirdik. Projenin, İTÜ ve YTÜ gibi iki ciddi üniversiteyle beraber yürüttüğümüz önemli bir proje. "Proje, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından da destekleniyor. Dünyada çok yaygın kullanılan ancak Türkiye'de pek bilinmeyen bir sistem kuruyoruz. Projeyle 10 devlet okuluna STEM laboratuvarları kurduk. Yani, bilimi, matematiği, teknolojiyi ve mühendisliği birlikte verebilecek, içinde robotik malzemeler ile 3D yazıcılar ve zekâ oyunları bile bulunan laboratuvarlar kurduk. Burada görev yapacak öğretmenlerin eğitimlerini veriyoruz. Yaklaşık 50 saatlik eğitimleri var. Eğitimler bitmek üzere. Daha sonra bu okullarda okuyan öğrencilere laboratuvarları açacağız. Burada eğitim alacaklar."

YAKLAŞIK 10 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞMAYI AMAÇLIYORUZ: Tek projeyle yetinmedik, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, YTÜ ve İTÜ ortaklığıyla "Dört Dörtlük Destek Eğitim Odaları Projesi"ni de hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Projeyle, üstün zekalı öğrencilerin, okul içinde haftalık ders saatinin üçte birini geçmeyecek şekilde eğitim almalarını sağlamak istiyoruz. Sarıyer'de 20 okula destek eğitim odaları kuruyoruz. Buralarda çocuklar zeka oyunları, sıra dışı düşünme, bilim ve robotik alanlarda eğitim alacaklar.

15-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş