Arama sonuçları

Y kuşağının kariyer hedefi nedir?

Y kuşağının kariyer hedefi nedir?

Y kuşağının kariyer hedefi nedir? Türkiye’de Y kuşağı ile gerçekleştiren Universum İdeal İşveren Araştırması gençlerin kariyer hedeflerini ve işverenden beklentilerini de ortaya çıkardı. 

Her yıl dünyanın 61 ülkesinde 1,5 milyon gençle gerçekleşen Universum İdeal İşveren araştırmasının Türkiye’de bu yıl 5'incisi yapıldı. 44 bin 260 öğrenci ile yapılan gençlik araştırması Universum İdeal İşveren Araştırması, gençlerin istihdama bakışı, sektörlerle ve şirketlerle ilgili algıları ve iş yaşamına dair beklentilerini ortaya çıkardı.

 

Y KUŞAĞININ KARİYER HEDEFİ NEDİR?

 

Araştırma Y kuşağının kariyer hedefinde girişimciliğini ve yaratıcılığını kullanabileceği bir iş yaşamı istediklerini gösteriyor. Bunun ardından ise gençler için “uluslararası kariyer yapmak”, “insan yönetmek”, “iş güvencesi” geliyor. 

 

ÇALIŞACAĞI MARKADA NE ARIYOR?

 

Araştırma gençlerin kariyer ve şirket seçimlerine dair karar alma süreçlerini şekillendiren 40 temel işveren markası unsurunun ölçümünü baz alıyor. Onlar için işveren markası unsuru ise 5 yıldır hiç değişmiyor: Profesyonel eğitim ve gelişim.

Türkiye’nin üniversiteli gençlerinin bir şirketi çalışmak için ideal bir yer olarak görebilmesinde en belirleyici unsur, o şirketin çalışanlarının gelişimlerine yatırım yapmayı önemsemesi ve bunu sürdürülebilir kılması. Araştırma üniversiteli gençlerin yaşam boyu öğrenmek istediğini gösteriyor. 

Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı & Universum Global Türkiye Lideri Evrim Kuranaraştırmanın sonuçlarıyla ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor: 

“Universum İdeal İşveren Araştırması sonuç olarak şirketlerin artık sadece müşterileri nezdindeki algılarına yani tüketici markalarına ya da kurumsal markalarına değil, aday ve çalışanları nezdindeki algılarına da odaklanmak zorunda olduklarını ortaya koyuyor. İşveren markalarına diyoruz ki insanların uçmasını ve şirketinizi uçurmasını istiyorsanız kanatları ve yolculuğu iyi tasarlamalısınız.” 

 

 

 

17-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş