Arama sonuçları

1 milyon öğrenci için LGS maratonu

1 milyon öğrenci için LGS maratonu

1 milyon öğrenci için LGS maratonu. Ortaokul 8'inci sınıfta okuyan 1.2 milyon öğrencinin 1 milyonu için sınav maratonu  başlıyor. Sonuçları sınavla öğrenci alan liseler ile Türk ve yabancı özel okullar için kullanılacak olan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) iki oturum halinde yapılacak. Sınav sonuçları 22 Haziran'da açıklandıktan sonra da bu kez hem özel hem devlet liseleri için tercih maratonu başlayacak.      

 

1 MİLYON ÖĞRENCİ İÇİN LGS MARATONUS


Sınavın ilk bölümü saat 09.30'da sözel bölüm ile başlayacak. Ancak öğrenciler saat 09.00'da sınava girecekleri binaların önünde kimlik kontrolü için hazır olacak. Yanlarında fotoğraflı ve renkli çıktısı olan LGS sınava giriş belgesi ile nüfus cüzdanı, TC kimlik kartı ya da geçerliliği olan pasaport yani geçerli kimlik belgesi olmayanlar sınava giremeyecek.    


İLK SINAV SÖZEL BÖLÜM

Sınavın sözel bölümü 20 Türkçe ile 10'ar tane TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplam 50 sorudan oluşacak. 


Bu bölümde din dersinden muaf öğrenciler 15 dakika erken çıkacak. Musevi ve Ermeni ortaokullarında okuyan öğrenciler de kendi dinlerinden 10'ar soru yanıtlayacak. 75 dakikalık bu sürenin ardından ikinci bölüm başlamadan önce 45 dakika mola olacak.


MOLADA OKULLARINDAN AYRILMAYACAKLAR


Bu mola süresinde öğrenciler sınava girdikleri binaların dışına çıkamayacak. Aileler de çocuklarını göremeyecek. Sınavın ikinci oturumu olan sayısal bölümde 20 Fen Bilimleri ile 20 Matematik olmak üzere 40 soru yer alacak. Bu oturumun da süresi 60 dakika olacak.


PEÇETE VE SU GETİREBİLECEKLER


Öğrencilerin en çok merak ettiği konu sınav yasakları. Cep telefonu ve saat olmak üzere kolye, küpe, broş ya da elektronik hiçbir cihaz ile defter, kitap gibi eşyaların yanlarında olmaması gerekiyor. Bunları bulundurdukları belirlenenlerin sınavları iptal edilecek. Ancak sınava öğrenciler şeffaf plastik şişede su getirebilecek. Su şişesinin üzerinde hiçbir yazı, marka olmayacak. Yine kılavuzda yazmamasına rağmen yanlarına peçete alabilecekler.  


UÇLU KALEMLE DE SINAVA GİRİLEBİLECEK


LGS kılavuzunda öğrencilerin sınava 2 adet yumuşak uçlu kurşun kalemle girecekleri yazıyor. Ama çok sayıda "uçlu kalemle girebilir miyim?" sorusu üzerine Milli Eğitim Bakanlığı'na sorduk. Uçlu kalem de sınava girmek mümkün. Yanınızda bir de tükenmez kalem de olabilir. 

 

TUVALET İZNİ OLACAK MI?


Yine öğrencilerden en sık gelen soru sınav süresince "tuvalet izni" olup olmayacağına ilişkin. Bu sorunun yanıtı hayır. Sınav salonundan çıkan geri gelemeyecek. Sınavlarda ilk yarım saat ve son 15 dakika salonlardan öğrenciler çıkamayacak. 


HER SALONDA SAAT YOK AMA UYARI VAR


Sınavın yapıldığı her salonda duvar saati olmayacak. Ancak sınav görevlileri "Son 15 dakika", "Son 5 dakika" şeklinde uyarıda bulunacak. 

GEÇ KALAN NE OLACAK?


Sınava 15 dakikaya kadar geç kalan öğrenciler alınacak. Bu süreden sonra gelenler sınava giremeyecek. Geç kalan öğrenciye de ek süre verilmeyecek. 

KİTAPÇIKLARI ALABİLİRSİNİZ


Sınavda öğrencilere A, B, C, D olmak üzere 4 farklı kitapçık verilecek. Bu kitapçıklarda soruların dizilişleri farklı olacak. Sınavdan sonra da isteyen öğrenci ve veli kitapçıkları alabilecek. 

KATSAYISI 4 OLAN DERSLER


Türkçe
Matematik
Fen Bilimleri

KATSAYISI 1 OLAN DERSLER 


TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
Yabancı Dil

BUNLARI SAKIN UNUTMAYIN


*LGS sınava giriş belgesi: Fotoğraflı ve renkli çıktısı olacak
*Nüfus cüzdanı, TC kimlik kartı ya da geçerliliği olan pasaport
* En az iki adet kurşun kalem (uçlu kalem de olabilir)
* İz bırakmayan silgi
*Kalemtraş 


SONUÇLAR 22 HAZİRAN'DA 


Sınav sonuçları LGS kılavuzunda belirtildiği gibi 22 Haziran'da açıklanacak. Puanların açıklanmasının ardından önce aralarında yabancı özel liselerin de olduğu özel liseler puanlarını ve kayıt takvimini açıklayacak. Bu okullar yaklaşık 2 hafta kayıt yaptıktan sonra da sınavla öğrenci alan liseler için tercih süreci başlayacak. Özel okula kesin kayıt yaptıran öğrenci devlet için tercih yapamayacak. Devlet liselerine tercih yapmak isteyen özel okul öğrencileri boş kontenjanlar için gerçekleştirilecek nakil dönemini beklemek zorunda kalacak. 

MATEMATİKTE İŞLEMLİ, TÜRKÇE'DE PARAGRAFLARA DİKKAT

Sınavın sayısal bölümünde matematik ve fen sorularında çok işlemli sorulara dikkat etmeniz gerekiyor. Ne kadar basit olursa olsun işlemli soruları kafanızdan çözmeyin, kağıt-kalem kullanın. Türkçe'de ise paragraf sorularını sonuna kadar okuyun, soru köklerine dikkat edin. Uzun metinli sorularda cevap ile ilgili ipuçlarının metnin içinde olduğunu unutmayın. 

01-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş