Arama sonuçları

Ankara Üniversitesi'ndeki KHK protestosuna polis müdahalesi

Ankara Üniversitesi'ndeki KHK protestosuna polis müdahalesi

Ankara Üniversitesi'nde, OHAL kapsamında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) bazı akademisyenlerin ihraç edilmesini protesto eden gruptan 11 kişi gözaltına alındı.

Eğitim-Sen Ankara 5 Nolu Şubesi bugün saat 12:30’a çağrı yapmış, atılan akademisyenlerle dayanışma için mezunlar, akademisyen ve öğrencileri kampusa davet etmişti. Ablukaya alınan kampusun kapısı çevik kuvvet polislerince tutuldu. Kimsenin girişine izin verilmedi. Kampusun önünde çok sayıda TOMA da yer alırken, kalabalık arttıkça gerginlik de arttı.

72 akademisyenin ihraç edildiği Ankara Üniversitesi'nde bugün Eğitim Sen'in çağrısıyla yapılan 'Büyük buluşma'ya polis saldırdı. Polis, hocaların okula girmesini engelledi. 5'i akademisyen 11 kişi gözaltına alındı.

Farklı üniversitelerden basın açıklamasına destek için gelenlerin kampusa alınmaması üzerine protestocu grupla güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı. Bu sırada basın açıklamasına destek için gelen bazı CHP'li milletvekilleri kampusa girmek istedi. Milletvekilleri ile özel güvenlik görevlileri arasında tartışma çıktı. CHP milletvekilleri, özel güvenlik görevlilerini aşarak kampusa girdi.

Kampustan içeri çekilen akademisyenler kapıya akademi cübbelerini sererek polise, “Bu okula cüppeleri çiğnemeden girmeyin” dedi.

Polis kampusa girdi. TOMA’yla biber gazı ve plastik mermikullandı. Akademisyen ve öğrenciler okulun içine sığındı. Çok sayıda akademisyen de gazdan yoğun olarak etkilendi. 

Fotoğraf: Twitter

 

10-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş