Arama sonuçları

Eczacılık için 'dil' sınavını YÖK de yapacak

Eczacılık için 'dil' sınavını YÖK de yapacak

Eczacılık için 'dil' sınavını YÖK de yapacak. Bu yıl ilk kez yapılacak olan Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (EUS) sonucuna göre yerleştirme yapılabilmesi için gereken İngilizce yeterlilik sınavını artık YÖK de yapabilecek ya da yaptırabilecek.

Bugünkü Resmi Gazete'de "Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik" yayımlandı.

ECZACILIK İÇİN 'DİL' SINAVI 

Bu yıl ilk kez eczacılık mezunları için ÖSYM tarafından sınav düzenleniyor. Eczacılık sınavı 24 Eylül'de yapılacak. Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği'nde 21 Ekim 2016 tarihinde değişiklik yapıldı ve üniversitelerin eczacılık fakültelerinde uzmanlık eğitimi görmek isteyenler için sınav düzenlenmesi kararı alındı. Mevcut yönetmelikte, uzmanlık eğitimi giriş sınavına göre yerleştirme yapılabilmesi için "yabancı dil yeterliliği sınavında yeterli puan ile Kanunun ilgili maddelerindeki koşulları sağlayan eczacı" olma şartı aranıyordu. Yönetmelik değişikliğiyle, söz konusu bu kısım geçerliliğini korurken, yabancı dil yeterliliği sınavına ilişkin bölümde düzenleme yapıldı. Değişiklikle, ilgili yönetmeliğinin 12. maddesinin ikinci fıkrasının ikinci cümlesindeki "Bakanlık" ibaresinden sonra gelmek üzere "veya YÖK" ibaresi eklendi.

ECZACILIK SINAVINDE KAÇ PUAN ALMAK GEREKİYOR? 

Bu değişikliğe göre yabancı dil yeterliliği için İngilizce dilinde "Bakanlık tarafından yapılan ya da yaptırılan sınav" artık YÖK tarafından da yapılabilecek ya da yaptırılabilecek.Değişiklikle, ilgili madde, "Yabancı dil yeterliliği için İngilizce dilinden 'Bakanlık veya YÖK' tarafından yapılan ya da yaptırılan sınavdan veya ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'nda yüz üzerinden en az elli puan almış olmak ya da ÖSYM tarafından bu puana denk kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak şarttır" şeklinde Resmi Gazete'de yer alarak, yürürlüğe girdi.

BAŞVURULAR NE ZAMAN?

24 Eylül 2017 tarihinde Ankara’da yapılacak olan sınava başvurular, 12-20 Temmuz 2017 tarihleri arasında alınacak. Sınav sonuçları 12 Ekim'de açıklanacak. 

EUS 2017 SINAV SORULARI NASIL OLACAK?

Sınavda, adayların mesleki bilgilerini ölçmeye yönelik 100 soru yer alacak.  Sınav konuları ve konuların sınav sorularındaki yaklaşık oranı ÖSYM'de yer alan tabloya göre sınav konuları ve soruların testteki yaklaşık yüzdesi şöyle olacak. 

Analitik Kimya: 10

Fizyoloji-Patoloji: 6

Biyokimya: 6

Farmasötik Mikrobiyoloji ve İmmünoloji: 4

Tıbbi Biyoloji: 3

Halk Sağlığı: 1

Eczacılık Mevzuatı/Etik: 3

Farmakoloji: 8

Klinik Eczacılık:8

Farmasötik Kimya:15

Farmakognozi/Farmasötik Botanik: 15

Farmasötik Teknoloji:15

Farmasötik Toksikoloji: 6

18-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş