Arama sonuçları

LGS’de hatalı sorunun bedelini öğrenciler ödeyecek

LGS’de hatalı sorunun bedelini öğrenciler ödeyecek

LGS’de hatalı sorunun bedelini öğrenciler ödeyecek. Liseye geçiş sınavında hatalı soruların bedelini öğrenciler ödeyecek.

Gazete Habertürk’ten Pervin Kaplan’ın haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayımlanan LGS kılavuzunda sınavda hatalı soru ya da sorular çıktığında iptal edileceği vurgulanıyor.

 

LGS’DE HATALI SORUNUN BEDELİNİ ÖĞRENCİLER ÖDEYECEK

 

Ancak kılavuzda hatalı sorulardan sonra puanların nasıl hesaplanacağı şöyle anlatılıyor: "Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır." 

 

ÖĞRENCİ SORULARLA ZAMAN KAYBEDECEK

 

Bunun anlamı da hatalı soruları bakanlık hazırlamasına rağmen, bedelini öğrenci ödeyecek. Çünkü bu soruların hatalı olmadığını düşünen öğrenciler çözmeye çalışırken hem zaman kaybedecek hem de motivasyonları düşecek. Eski yıllardaki uygulamada iptal edilen soru ya da soruları tüm öğrenciler doğru yapmış kabul ediliyordu. CEVAP ANAHTARINDA HATA VARSA

 

Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek. Hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınarak, değerlendirmeye dahil edilecek. 


LGS BAŞVURUSU NE ZAMAN GEÇİRSİZ SAYILIR?LGS için son başvuru tarihi 18 Nisan. LGS başvurusunda öğrencilerin bilgi ve fotoğrafının güncel olması, başvurun onaylanması şartı var. 

LGS başvuruları şu durumlarda geçersiz sayılacak. 


* Elektronik ortamdaki öğrenci bilgilerinde eksiklik, çelişki veya hata varsa

* Sınav başvurusu elektronik ortamda okul müdürlüğü tarafından onaylanmamışsa

* Yurtdışından başvuru yapan öğrencilerin belgelerinde eksiklik varsa

 

14-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş