Arama sonuçları

ÖSYM puan hesaplamalarını değiştirdi

ÖSYM puan hesaplamalarını değiştirdi

ÖSYM, puan hesaplamalarında değişikliğe gitti, tüm sınav kılavuzlarını güncellemeye başladı. Artık iptal edilen sorular tüm adaylar tarafından doğru yapmış kabul edilmeyecek. Bunun ilk uygulaması da 2016 ALES (Sonbahar Dönemi), 2016-YDUS, 2016 e-YDS sınavlarına giren adaylar için geçerli olacak. 

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre 9 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6764 sayılı "Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a atıfta bulunarak, bu kanunun getirdiği değişikliğe göre kılavuzların "değerlendirme işlemleri" bölümü yenilendi. Buna göre “Sınavlardan sonra Başkanlık veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır” hükmü getirildi.

Bu hükme göre de kanun değişikliğinin yürürlüğe girmesinin ardından uygulanacak ilk 3 sınavın olan 2016 ALES Sonbahar Dönemi, 2016-YDUS, 2016 e-YDS'ye ilişkin başvuru kılavuzlarında güncelleme yapıldı.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Sonbahar Dönemi 18 Aralık'ta, Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (YDUS) 17 Aralık'ta, Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) ise 24 Aralık'ta yapılacak. 

ADAYLAR NASIL ETKİLENECEK?

Bu değişiklik ile birlikte sadece ALES, YDUS, e-YDS gibi sınavlarda puanlama sistemi değişmiyor. Aynı şekilde yaklaşık 2 milyon adayın girdiği üniversite sınavlarında da puanlama değişecek. Artık sınav sorularında iptal olursa bu soruyu tüm öğrenciler doğru yapmış kabul edilmeyecek. İptal edilen soru ya da sorular değerlendirme dışı bırakılacak, puanlama kalan sorular üzerinden tekrar yapılacak. Kaldırılan sisteme göre ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda iptal edilen soru ya da sorularda adaylar bu soruları doğru yapmış kabul ediliyordu. 

ÖSYM SORUMLULUĞUNU ALMAYACAK

Böylece ÖSYM hazırladığı hatalı sorular ile ilgili sorumluluk almayacak. Bunun yerine hatalı sorunun bedelini adaylar ödeyecek.  İptal soru ya da sorular değerlendirme dışı bırakılıp, geçerli soruların puan değeri yeniden belirlenecek ve merkezi sınav puanı buna göre hesaplanacak.

2016 YDUS güncellenmiş kılavuz için tıklayınız.

2016 e-YDS güncellenmiş kılavuz için tıklayınız. 

 

16-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş