Arama sonuçları

Rekor başvurulu KPSS’nin kazananı ÖSYM oldu

Rekor başvurulu KPSS’nin kazananı ÖSYM oldu

Rekor başvurulu KPSS’nin kazananı ÖSYM oldu. Yaklaşık 3.5 milyon adayın başvurusuyla katılım rekoru kırılan 2016 KPSS Ortaöğretim Sınavı’nın asıl kazananı ÖSYM oldu. Çünkü her aday sınava başvuru için 55 TL ödedi. Sınava girmek için 3 milyon 498 bin 335 aday başvurduğu dikkate alındığında ÖSYM’nin kasasına da 192 milyon 409 bin 525 TL girmiş oldu. 

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Rekor başvurulu 2016 KPSS Ortaöğretim Sınavı bugün 176 sınav merkezinde yapıldı. Adaylar genel yetenek ve genel kültür testlerinden 120 soru yanıtladı. 120 dakika süren sınavda gazetecilerin sınav salonlarından çekim yapmasına da izin verilmedi. 

Rekor başvurulu 2016 KPSS Ortaöğretim Sınavı sonuçlarının ne zaman açıklanacağına gelince, ÖSYM net bir tarih vermiyor. Gerekçe de katılımın çok olmasının adayların cevap kağıtlarını okumada gecikmeye yol açacağı şeklinde açıklanıyor. 

Sınavın bu kadar çok konuşulmasının nedeni ÖSYM’nin bugüne kadar tek oturumda ve aynı günde gerçekleştirdiği en yüksek başvurulu sınav olması oldu. Ancak sınava başvuru sayısı kadar sınavdan sonra da soruları aynı şekilde sosyal medyada çok konuşuldu. 

REKOR BAŞVURULU KPSS SORULARI 

Bugün sosyal medyada en çok konuşulan sorulardan biri Ömer Halisdemir sorusu oldu. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olan Ömer Hasdemir ile ilgili soru sınavda "Hangi üniversitenin ismi Ömer Halisdemir olarak değiştirildi?" diye yer aldı. Bir süre önce Niğde Üniversitesi’nin ismi Ömer Hasdemir olarak değiştirilmişti. 

APARTMAN SORUSU KIRDI GEÇİRDİ? 

Rekor katılımlı KPSS’nin bir diğer sorusuna gelince; bu da aynı apartmanda oturan 6 aile ile ilgili yöneltilen 4 farklı soru oldu. , Duman, Ekici, Avcı, Bakır, Cevizci ve Fırtına ailelerinin apartmanların hangi katlarında oturduğu, apartman yönetiminde hangi ailelerin yer almadığı gibi 4 soru bununla ilgili oldu. Sosyal medyada uzun süre bu sorular tartışıldı. 

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Rekor katılımlı KPSS sonuçlarının ne zaman açıklanacağına gelince; işte bu sorunun yanıtı belirsiz. ÖSYM sınava giren aday sayısının da çok yüksek olduğunu belirterek, sınav sonuçlarının açıklanmasının sürebileceğini söylüyor. 

Fotoğraf: AA

20-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin