Arama sonuçları

TEOG’da ikinci tura bir ay kaldı

TEOG’da ikinci tura bir ay kaldı

TEOG’da ikinci tura bir ay kaldı. Sonuçları liselere geçişte kullanılacak olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) ikinci dönem sınavlarına bir ay kaldı. 2017 TEOG ikinci dönem sınavları  26-27 Nisan tarihlerinde yapılacak. Mazeret sınavları ise 20-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. 2017 TEOG ikinci dönem puanları ise okullar kapanmadan önce haziran ayında açıklanacak. 

6 DERSTEN SINAVA GİRECEKLER 

8’inci sınıfta okuyan 1 milyon 190 bin 826 öğrencinin girmesi beklenen 2017 TEOG ikinci dönem sınavları 6 dersten yapılacak. TEOG sınavları Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, TC. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi derslerinden yapılıyor. Öğrenciler kendi okullarında hergün üç sınava giriyor ve iki günde sınav maratonu tamamlanıyor. 

SONUÇLARI YÜZDE 70 ORANINDA ETKİLİ 

TEOG sınavlarının sonuçları liselere geçişte kullanılacak yerleştirme puanının hesaplanmasında yüzde 70 oranında etkili oluyor. Yerleştirme puanı hesaplanırken öğrencinin 12 sınavdan aldığı puanlar etkili. Bunun yanı sıra öğrencinin 6., 7., ve 8. Sınıf yılsonu başarı puanı da yerleştirme puanının oluşmasında yüzde 30 oranında etkili oluyor. 

OKULLAR TEOG PUANLARINI NASIL KULLANIYOR?

Aralarında fen, Anadolu ve sosyal bilimler liselerinin de yer aldığı devlet okullarına TEOG yerleştirme puanı ile giriliyor. 12 sınav sonucu ile 3 yıllık okul notlarının toplamıyla 500 tam puan üzerinden hesaplanarak açıklanan TEOG Yerleştirme Puanı (YEP) Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hesaplanıp, duyuruluyor. Bu puanlarla aileler aralarında bazı özel okulların da yer aldığı liseler için tercih listesi hazırlıyor. Bu tercih listeleri hazırlanırken ailelerin dikkat etmesi gereken nokta ise tercih edecekleri liselere geçen yıl giren son öğrencinin puanını dikkate almak oluyor. Okullara yerleştirmeler merkezi olarak yani MEB tarafından yapılıyor. 

KOLEJLER TEOG’DA HANGİ PUANA BAKIYOR?

Aralarında yabancı özel okullarında yer aldığı bazı özel liseler TEOG puanlarından bazılarını dikkate alıyor. Bu okullar 4 TEOG derslerinin birinci ve ikinci dönem puanını dikkate alarak kendi yerleştirme puanlarını açıklıyor. Puanı tutan öğrenciler bu okullara başvuru yapıyor. Ancak bazı özel liseler de devlette olduğu gibi MEB tarafından açıklanan YEP’i dikkate alıyor. Ancak bu okullar merkezi yerleştirmeye girmiyor. Yani puanlarını açıkladıktan sonra veliler bu okullara bireysel olarak başvuru yapacak. Okullar önkayıt, kesin kayıt dönemi ile öğrenci alacak ve her dönemde yeni puan ilan edecekler.

27-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin